Test: Små bokse gør dit gamle anlæg trådløst – med ét klik

Har du et ældre musikanlæg – eller et nyere, der ikke understøtter noget så basalt som AirPlay eller Bluetooth – findes der billige og glimrende løsninger. Vi tester to af de bedste i budgetklassen.

Artikel top billede

Den firkantede Argon Audio (th.) og den lille puckformede WiiM Mini (tv.) giver begge mulighed for at tilføje trådløs afspilning til f.eks. et ældre anlæg. (Foto: Peter Hyldahl/Computerworld)

Trådløse højttalere med Bluetooth eller AirPlay er i dag standard i mange hjem. De giver fleksibilitet og muligheden for at spille musik fra mobilen på tværs af rum og fabrikater.

Men hvad nu, hvis du har et ældre musikanlæg – eller bare en aktiv højttaler uden moderne trådløs funktionalitet?

Løsningen behøver hverken være dyr eller besværlig. Markedet bugner af små bokse, der kan opgradere dit anlæg. Spørgsmålet er bare, hvor gode de billigste egentlig er?

Vi har testet to populære bud: WiiM Mini til 695 kroner og Argon Audio BT3 til 995 kroner. De adskiller sig i størrelse og funktioner, men begge tilbyder en enkel og prisvenlig opgradering.

WiiM Mini – kompakt streaming med AirPlay og Bluetooth

WiiM Mini ligner en lille rund puck med tre touchknapper på toppen og diskrete tilslutninger i siden. Den fylder nærmest ingenting, men overrasker alligevel positivt.

Installationen er enkel. Slut den til strøm via USB-C (oplader medfølger dog ikke), forbind den til dit netværk via appen – og så er du i gang. Herefter kan du helt undvære appen. Enheden dukker op som AirPlay-højttaler og understøtter også Bluetooth 5.2.

Tilslutter du til musikanlæg med phonokabler, skal du tilkøbe et mini-jack til phonokabel, der desværre ikke medfølger. Det er ikke dyrt, men husk at få det med når du putter i kurv.

Den lille puck understøtter reelt alle streamingtjenester – så længe de er på din smartphone vil du jo kunne sende til den.

Lydkvaliteten er ikke hi-fi, men absolut acceptabel til netradio, baggrundsmusik og streaming i almindelig kvalitet. Den leverer et rent og dynamisk lydbillede, og ønsker du bedre lyd, skal du op i en helt anden prisklasse.

Argon Audio BT3 – fleksibel 2-vejs Bluetooth og flere tilslutninger

Argon BT3 er noget større end WiiM, men stadig kompakt. Til gengæld får du mere funktionalitet med i pakken. Her medfølger en strømforsyning, og på bagsiden finder du både analoge og digitale ind- og udgange.

BT3’s store fordel er, at den både kan modtage og sende Bluetooth. Du kan f.eks. slutte en pladespiller eller et tv til via analog eller digital indgang i Argon – og derefter sende lyden videre til trådløse hovedtelefoner.

Opsætningen er enkel, og som Bluetooth-enhed fungerer den upåklageligt. Til gengæld understøtter BT3 ikke AirPlay – så den kan ikke indgå i et Apple-baseret multirumssystem som WiiM kan.

Lydkvaliteten er solid, og især bassen har lidt mere pondus end WiiM. Til almindelig brug er der ikke meget at sætte en finger på, men forvent ikke sublim hi-fi kvalitet. Og det er også helt godkendt, den lave pris taget i betragtning.

Konklusion: Billige løsninger, der dækker behovet

Der er ikke tale om teknologiske revolutioner – men det er heller ikke pointen. Både WiiM Mini og Argon BT3 dækker et konkret behov: at gøre gamle anlæg trådløse på en enkel og billig måde.

Valget afhænger af dit behov:

Har du brug for AirPlay og vil kunne spille musik i flere rum samtidig? Så er WiiM Mini det oplagte valg.

Har du en enhed uden Bluetooth og vil kunne sende lyd trådløst til f.eks. hovedtelefoner? Så er Argon BT3 bedst.

Prismæssigt er forskellen lille – og medregner man strømforsyning og kabler til WiiM, er det næsten ens.

Ingen af enhederne leverer hi-fi i topklasse, men til prisen er de begge overraskende gode. Personligt ville jeg vælge WiiM Mini, da multirum og AirPlay vejer tungere for mig – men Argons Bluetooth-sender kan i mange tilfælde være guld værd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S