Nu tilbyder Microsoft Edge sikker deling af adgangskoder mellem ansatte i virksomheder

Administratorer får mulighed for at implementere krypterede delte adgangskoder til flere brugere i en virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

Det skal være slut med at dele adgangskoder til fælles applikationer på små gule sedler, som risikerer at falde i hænderne på de helt forkerte personer.

Microsoft har offentliggjort tilgængeligheden af en ny Edge-funktion, der giver medarbejdere mulighed for at dele adgangskoder mere sikkert i virksomhedsmiljøer.

Funktionen kaldes sikker adgangskodeudrulning. Den vil være tilgængelig for Microsoft Edge for Business-brugere allerede i denne uge.

Den nye Edge-funktion minimerer risikoen for uautoriseret adgang ved at sikre, at medarbejdere ikke ved et uheld deler adgangskoder med utilsigtede modtagere.

Funktionen er tilgængelig for Microsoft 365 Business Premium-, E3- og E5-abonnementer og kræver rollen som Edge-administrator eller global administrator.

I mange virksomheder tyr medarbejdere i dag ofte til at dele adgangskoder via post-it-sedler eller e-mails. Det eksponerer ikke kun følsomme legitimationsoplysninger for utilsigtede modtagere, men øger også risikoen for, at adgangskoderne videresendes eller misbruges, lyder det ifølge BleepingComputer fra Microsoft.

Den nye sikre adgangskodeimplementering giver administratorer mulighed for at implementere krypterede delte adgangskoder til en række brugere i deres organisation.

Med funktionen modtager brugerne de implementerede adgangskoder på deres enhed og kan problemfrit logge ind på websteder.

Koderne kan hverken ses eller eksporteres

Sikker implementering af adgangskoder er en del af Microsoft Edge-administrationstjenesten i Microsoft 365 Administration, der giver administratorer mulighed for at konfigurere browserindstillinger ved hjælp af politikker for at implementere krypterede adgangskoder til bestemte brugergrupper.

Via brugerfladen har administratorer mulighed for at tilføje, opdatere og tilbagekalde legitimationsoplysninger.

Når adgangskoderne er implementeret af administratorer, vises de automatisk i brugernes Edge-arbejdsprofiler på administrerede Windows-enheder.

Selvom de er tilgængelige i Edge, kan adgangskoderne hverken ses, redigeres, slettes (medmindre det er tilladt af webstedet) eller eksporteres fra adgangskodeadministratoren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland