Dotcom-fadæse koster Time Warner 18 mia.

Verdens største mediefirma, amerikanske Time Warner, har nu meldt sig klar til at betale mere end 18 milliarder kroner til aktionærer, der blev ført bag lyset, da selskabet fusionerede med internetudbyderen AOL.

En overdrivelse af indtægterne fra onlineannoncer får nu mediegiganten Time Warner til at betale mere 18 milliarder kroner til aktionærer, som er blevet ført bag lyset.

Det skriver Wall Street Journal.

Baggrunden er en af dotcom-tidens største og mest mislykkede fusioner mellem Time Warner og internetudbyderen America Online, AOL, i 2002.

De mange milliarder skal gå til aktionærerne, fordi AOL beskyldes for fra 1999 til 2002 at pumpe sine annonceindtægter for at få fusionen til at gå igennem.

Time Warner har indgået et forlig med en gruppe aktionærer, der skal modtage 14,5 milliarder kroner, mens 5,5 milliarder kroner er sat af til yderligere søgsmål fra aktionærer.

Selskabet har tidligere betalt knap tre milliarder kroner som led i et forlig med den amerikanske stat.

Den katastrofale fusion medførte, at de to selskabers markedsværdi faldt med mere end 1.200 milliarder kroner, mere end det samlede danske bruttonationalprodukt.

Ifølge Time Warners koncernchef, Richard Parsons, skal de nye milliardudbetalinger bruges til at lægge fortiden bag sig og se fremad.

Strategien med AOL er i dag at bygge en gratis internetportal, der kan konkurrere med Yahoo.

Den tidligere kerneforretning som internetudbyder fortsætter med at gå tilbage, og alene i årets andet kvartal mistede AOL næsten en million kunder. Til gengæld steg annonceindtægterne kraftigt.

- Vi har det faktisk ret godt med, hvor vi er med AOL lige nu. Vi kan ikke erklære sejr endnu, men jeg er opmuntret af, hvad vi har set indtil videre, siger han ifølge Wall Street Journal.

Han har tidligere luftet muligheden for et salg af AOL.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics