Handelskrigen letter: USA løfter forbud mod eksport til Kina af software til chip-design

De tre største virksomheder inden for chipdesign-software har fået at vide af det amerikanske handelsministerium, at de atter må eksportere til Kina.

Artikel top billede

(Foto: Google PR)

USA har ophævet restriktionerne for eksport til Kina for udviklere af blandt andet chipdesign-software.

Dermed afmattes handelsspændingerne mellem USA og Kina.

Synopsys, Cadence Design Systems og Siemens, som er tre af verdens største softwareudviklere inden for elektronisk chipdesign, oplyser ifølge Reuters, at de genopretter adgangen til deres software og teknologi for kunder i Kina.

Ifølge Kinas handelsministerium har de to lande indgået en rammeaftale om, at Kina vil gennemgå eksportansøgninger for kontrollerede varer, mens USA vil annullere de tilsvarende restriktive foranstaltninger.

"Efterhånden som USA og Kina fortsætter med at holde fast i denne rammeaftale, vil vi se mange af disse restriktioner forsvinde. Tilbage til status quo, hvor vi var i februar/marts," sagde en unavngiven kilde til Reuters.

Langvarige restriktioner på kinesisk adgang til elektronisk chipdesign-software ville have hæmmet Kinas chipdesignindustri betydeligt.

Synopsys, Cadence og Siemens kontrollerer mere end 70 procent af Kinas marked på det felt.

Siemens har oplyst i en erklæring, at selskabet for nylig blev underrettet af det amerikanske handelsministerium om, at eksportkontrolrestriktioner for kunder i Kina ikke længere var gældende.

Synopsys forventer at færdiggøre systemopdateringer for at genoprette adgang og support til kinesiske kunder inden for tre hverdage.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job