Den canadiske by Hamilton i provinsen Ontario har været ramt af et hackerangreb, og det står til at koste byens skatteydere dyrt.
Angrebet mod bykommunen fandt sted i 2024, og siden er prisen steget og steget.
Nu er prisen blevet opgjort til 18,3 millioner canadiske dollar – svarende til 86 millioner danske kroner.
Det skriver en stribe canadiske medier heriblandt Global News.
Det seneste nye i sagen er, at byens forsikringsselskab har afvist kommunens krav.
Byrådsmedlemmerne i Hamilton fik ved et møde i sidste uge at vide, at kommunens krav blev afvist af forsikringsselskabet, fordi kommunen ikke havde benyttet ordentlige sikkerhedsforanstaltninger.
Mere præcist havde kommunen ikke fuldt implementeret multifaktor-godkendelse, da angrebet fandt sted.
Ifølge kommunens forsikringspolice er der ingen dækning for tab, hvor manglende multifaktorgodkendelse har været den primære årsag til bruddet.
"Jeg forstår, hvorfor borgerne i Hamilton er frustrerede – dette var et alvorligt og dyrt brud," siger byens borgmester Andrea Horwath i en pressemeddelelse og fortsætter:
"Vi forventer, at vores offentlige systemer er stærke, sikre og pålidelige. Denne hændelse understreger, at byen ikke levede op til den standard – og det er ikke acceptabelt."
Det nævnes ikke, hvilket forsikringsselskab, der er tale om.
Da cyberangrebet ramte kommunen i 2024 blev 80 procent af kommunens netværk lagt ned, hvilket påvirkede tjenester som behandling af erhvervslicenser, ejendomsskat, transportplanlægning samt finans- og indkøbssystemer i ugevis, skriver mediet.
Visse systemer kunne slet ikke genoprettes efter angrebet. Dette indbefatter brandvæsenets journalstyring og forvaltning af trafiksignalsystemer.
Der var tale om et ransomware-angreb, men kommunen betalte aldrig bøden.
Ud af de 86 millioner kroner, der er blevet brugt på genopretning indtil videre, er omkring 65,5 millioner kroner gået til eksterne konsulenter. Beløbet forventes at kunne stige yderligere.