Ingeniør dømt for at have lækket tusindvis af filer til Microsoft: Skal betale 220.000 kroner i bøde

Den tidligere ansatte har indgået et forlig med Intel, fået to års betinget dom og en bøde. Han har samtidig skiftet tech-branchen ud med vinproduktion i Frankrig

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

En tidligere Intel-ansat er blevet idømt to års betinget dom og en bøde på 34.472 dollar, svarende til lidt mere end 220.000 kroner, for at have overført tusindvis af fortrolige dokumenter fra chipgiganten til Microsoft.

Ifølge anklagemyndigheden var det dokumenter, der gav Microsoft en fordel i prisforhandlinger med Intel.

Stjal interne dokumenter før jobskifte

Sagen drejer sig om Varun Gupta, der gennem 10 år arbejdede som product marketing engineer hos Intel, før han i januar 2020 skiftede til Microsoft, skriver MSN.

Kort tid før jobskiftet begyndte Intel-ingeniøren dog systematisk at kopiere filer med forretningshemmeligheder fra Intel, fremgår det af retsdokumenterne.

Ifølge anklageren, havde Varun Gupta “gentagne gange og målrettet” skaffet sig adgang til dokumenterne og brugt dem til egen fordel.

Blandt de kopierede filer var en PowerPoint-præsentation, der beskrev Intels prisstrategi over for en større kunde.

Disse oplysninger blev ifølge anklagemyndigheden brugt i Microsofts forhandlinger med Intel om processorindkøb.

Dommen

Anklagemyndigheden krævede otte måneders fængsel til den nu tidligere Intel-ingeniør.

Varun Guptas forsvarer beskrev sin klients handlinger som “en alvorlig fejl i dømmekraft” og fremhævede, at allerede allerede har lidt betydelige konsekvenser.

Han havde blandt andet betalt 40.000 dollar, cirka 255.000 kroner, efter at have indgået et forlig i en civil retssag anlagt af Intel. Samtidig har hans omdømme lidt så stor skade, at han nu permanent er bandlyst fra at kunne bestride højtprofilerede jobs i tech-branchen.

Dommeren valgte noget, der kan minde om en mellemløsning.

Hun idømte Varun Gupta to års betinget fængsel og en bøde svarende til de omkostninger, som otte måneders fængsling ville have medført for staten – altså 34.472 dollar.

Bøden skulle ifølge dommeren sende et klart signal om, at Varun Guptas handlinger ikke blev betragtet som en “engangsforseelse”, men som alvorlig forseelse mod sin tidligere arbejdsgiver. Samtidig lagde hun vægt på, at den dømte har lidt et betydeligt tab af omdømme og karrieremuligheder.

Efter domsafsigelsen har den tidligere Intel-ingeniør betalt bøden og er ifølge mediet rejst tilbage til Frankrig, hvor han har bosat sig med sin familie.

Her har han lagt tech-branchen bag sig og er i gang med at uddanne sig inden for vinproduktion.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S