MP3-prisfald sender Creative i gulvet

En fejlbedømmelse af markedet for digitale musikafspillere har sendt indtjeningen hos it-producenten Creative Technology helt i bund. Creative har solgt færre MP3-afspillere til en lavere pris end ventet.

Den hårde konkurrence på markedet for digitale musikafspillere betyder, at it-producenten Creative Technology kun med nød og næppe kom ud af det seneste kvartal med et overskud.

Selskabet står blandt andet bag MP3-afspilleren Zen Micro, der er en direkte konkurrent til Apples populære Ipod Mini.

Men Singapore-baserede Creative har fejlbedømt markedet, og selskabet måtte i andet kvartal nøjes med et overskud på 3,6 millioner kroner, selvom salget af MP3-afspillere steg med 260 procent.

I samme kvartal året før fik Creative et overskud på mere end 800 millioner kroner.

Problemet er først og fremmest, at Creative har været nødt til at sænke prisen på MP3-afspilleren Zen Micro, fordi Apple sænkede prisen på Ipod Mini.

Et langsommere salg end ventet betød samtidig, at Creative kom til at ligge inde med flash-hukommelse og harddiske, som mistede værdi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere