Broadcom med bredside mod public cloud: Omfavn VMWare og forbliv on premise

Broadcom-topchefen tordnede mod de store public cloud-hyperscalere i en tale for nylig, hvor han fremhævede sin egen virksomheds produkt.

Artikel top billede

(arkivfoto) (Foto: BRIAN FRIEDMAN 2024 / BRIAN FRIEDMAN)

Broadcoms administrerende direktør, Hock Tan, holdt ikke igen, da han gav sin hovedtale under åbningen af VMware Explore-konferencen i Las Vegas for nylig.

Han fortalte publikum, at de klarer sig bedre med at bruge den nyeste version af VMware Cloud Foundation (VCF) on-premise, end de gør med hyperscaler-cloududbydere.

Selv om han ikke nævnte navne, var hans pegefinger formentlig rettet mod foretagender som AWS, Microsoft Azure og Google Cloud.

"De fleste af jer er fortsat tynget af jeres infrastruktur, og I er bange for at komme videre," sagde Hock Tan ifølge Computersweden.

"Så hvordan slipper man sin it-fortid, så man kan bygge for fremtiden? Jeg kan med sikkerhed sige, at svaret ikke er at gå direkte til en offentlig cloud, sådan som man gjorde for 5 eller 10 år siden. Hvis man skal bruge skyen, så gør det på den rigtige måde. Omfavn VCF 9.0 og forbliv on prem," lød den klare opfordring fra Broadcom-topchefen ifølge mediet.

En global undersøgelse af it-professionelle, der blev foretaget tidligere i år, viste, at 7 af 10 planlagde at vende tilbage til at bruge lokale cloud-løsninger.

Virksomheder ønsker at investere i private cloud-løsninger, men VMware har frem til nu aldrig rigtig integreret byggestenene i en cloud, sagde Hock Tan, da han henviste til undersøgelsen.

"Siden opkøbet for to år siden har vi smøget ærmerne op, udført det hårde tekniske arbejde, og resultatet i dag er VMware Cloud Foundation 9.0, en ægte softwaredefineret platform til at køre alle dine applikationsbelastninger med komplet beregning, netværk og lagring, tæt integreret, og det er, hvad I bad om," sagde han ifølge Computersweden.

En større overhaling

VMware Cloud Foundation 9.0 blev lanceret i juni.

Den indeholder en større softwareoverhaling og en samlet platform til private clouds med betydelige forbedringer inden for administration, automatisering, multitenancy og lagereffektivitet.

Hock Tan påpegede i Las Vegas, at dette var den første udgivelse, der kombinerede alle komponenterne i én Stock Keeping Unit i stedet for at samle det stykkevis.

Et fælles driftskonsol giver administratorer et samlet dashboard.

Dermed muliggøres centraliseret overvågning, livscyklusstyring og konfiguration af lokale ressourcer og cloud-ressourcer.

Det nye secops-dashboard giver realtidsindsigt i platformsikkerhed og datakontroller med integrerede funktioner.

Cloud Foundation 9.0 introducerede også native multi-tenancy med Virtual Private Cloud (VPC)-konstruktioner, hvilket muliggør lejerisolering, sikker arbejdsbelastningssegmentering og nemmere ressourcestyring for tjenesteudbydere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos