Morgen-briefing: “Chokbølge” i bilindustrien efter stort cyberangreb / EU slår data-døren i for Silicon Valley / AI-ekspert Bent Dalager bliver vært på ny tv-serie

“Chokbølge” i bilindustrien efter stort cyberangreb. EU slår data-døren i for Silicon Valley. AI-ekspert Bent Dalager bliver vært på ny tv-serie. Spiontjeneste med alternativ værgekampagne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kære læsere.

Der er ny kaptajn på ugens tidligste overflyvning af nyheder fra Computerworld. I denne uge – på nær onsdag – vil jeg, Frederik Therkildsen, sammensætte morgenbuffeten.

Derfor modtages tip som altid på frth@cw.dk

Vi iler straks videre til dagens første nyhed.

“Chokbølge” i bilindustrien efter stort cyberangreb

Det er svært at sætte præcise kroner og øre på det totale tab af et stort cyberangreb. Men én måde er at se på aktiekursen.

Det store cyberangreb, der har ramt den nu indiskejede, hæderkronede bilproducent Jaguar Land Rover, har sendt "en cyberchokbølge, der ryster vores industrielle hjerteområder."

Sådan lyder det fra den erfarne Labour-politiker Liam Byrne, skriver The Record Media.

Underleverandøren Autins, der er specialiseret i at producere isoleringskomponenter til Jaguar-biler, mistede 55 procent af børsværdien onsdag i sidste uge – i skrivende stund er det dog ‘kun’ 30 procent.

EU slår data-døren i for Silicon Valley

Amerikanske techgiganter får nu nej tak til at høste europæernes bankdata.

Financial Data Access-reguleringen (FiDA), en kommende aftale i Bruxelles vil spænde ben for virksomheder som Google og Apple i forsøget på at tilgå finansielle oplysninger i unionen, skriver Financial Times.

Det er bankernes lobbysejr og techbranchens nederlag.

“De store tech-virksomheder er ved at tabe lobbykampen,” lyder det fra en EU-diplomat, ifølge mediet.

Aftalen risikerer at antænde Trumps handelsvrede og kaste benzin på toldkonflikten mellem EU og USA.

AI-ekspert Bent Dalager bliver vært på ny tv-serie

Hvad sker der, når mennesket møder maskinens intelligens?

Det spørgsmål bliver omdrejningspunktet i den nye programserie “AI til tiden med Bent Dalager”, der får premiere på dk4 23. september, lyder det i en pressemeddelelse.

Vært er Bent Dalager, digital vismand og nordisk NewTech-chef hos KPMG, som lover både fremtidsperspektiver og virkelighedsnært stof. De første to afsnit spørger, om AI er ven eller fjende.

“AI vil blive en grundpille i arbejdet og vores fritid,” udtaler Bent Dalager og lover teknisk, etisk og forretningsmæssig dybde uden hype.

Programserien byder på både fremtidsvisioner og konkrete eksempler fra hverdagen. Eksperter fra hele spektret skal være med til at vise, hvor AI faktisk rykker nu – og hvor det bliver afgørende i morgen.

Spiontjeneste med alternativ værgekampagne

Vi drager tilbage til Storbritannien.

Den legendariske spiontjeneste MI6 har søsat en alternativ kampagne for at hverve nye kilder med kendskab til cyber.

MI6 har nemlig uploadet en ny video på YouTube, hvor en sprød fortællerstemme forklarer, at det nu er muligt – og endnu mere sikkert – at kontakte tjenesten anonymt, hvis du ligger inde med information, der kan true Kongeriget.

Det sker gennem MI6’s nye darkweb-portal “Silent Courier”, som bygger på Tor-netværkets anonymitet. MI6 advarer dog: Brug en ren enhed, undgå kreditkort, og opret en frisk mail – kontakt med spioner er ikke for sjov.

Jeg har tidligere skrevet en kort guide til at surfe på den skarpe ende af internettet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse