Droneangreb over Københavns Lufthavn viser, hvor sårbare vi egentlig er: Det er kun begyndelsen

Computerworld mener: Ingen flyver store droner tæt på en lufthavn for sjov. Danmark var under angreb mandag aften og forløbet viser, hvor sårbare vi er, når ny teknologi vendes mod os.

Artikel top billede

Resultatet af mandag aftens hændelse var desværre lysende klart: Københavns Lufthavn, Nordens største lufthavn, var lukket i flere timer med aflysninger, omdirigeringer og tusinder af passagerer i klemme.

Politiet taler om en såkaldt kapabel aktør, der fløj i mønstre fra flere retninger og tændte og slukkede lys, og dronerne forsvandt igen - heldigvis uden at nogen blev ramt. Men det kunne let være gået anderledes.

Det er underordnet, om vi kalder angrebet cyber eller hybrid.

Pointen er, at simple midler kan skabe stor skade mod kritisk infrastruktur, og at vi trods store investeringer på cybersiden kan lammes af lavteknologiske angreb med høj effekt.

Vi hylder ukrainsk opfindsomhed, når billige systemer rammer dyre mål. Men mandag aften viste at samme logik virker imod os.

Politiet vil ikke pege på nogen

Politiet vil ikke pege på nogen, men det er mindre væsentligt for erkendelsen.

For Danmark har valgt side: Vi støtter Ukraine og har inviteret ukrainske forsvarsvirksomheder hertil.

Det er den rigtige ting at gøre, men det gør os samtidig mere interessante som mål. Det er prisen for at forsvare vores og Europas værdier.

Udfordringen er vores åbne samfund. Det er en billig og effektiv løsning i fredstid, men det er ikke en god løsning i en gråzone, hvor modstandere kan udnytte vores åbenhed.

På cyberområdet har vi de seneste år oprustet: NIS2 er på plads, digital suverænitet fylder mere, og enhver CISO kender problemets størrelse. Vi er ikke i mål, men blevet bedre og klogere på cyber.

Næste skridt er den fysiske robusthed: Lufthavne, jernbaner, signalkabler, vand og strøm, betalings- og kommunikationsflow.

Et enkelt betalingsnedbrud lukkede tidligere på året muligheden for at krydse Storebælt, et større telenedbrud lammede dele af landet og sendte politiet på gaden.

Mandag blev Københavns lufthavn så lammet. Med en koordineret indsats kan en målrettet og dygtig fjende lukke flere ting på én gang.

Det viser, at vi er langt forbi det punkt, hvor håbet om at det ikke sker her, er en strategi.

Drone-hændelsen mandag aften, og de mange relaterede hændelser i Europa, viser behovet for en stærk helhedstænkning. For når vi engagerer os ude, skal vi opruste hjemme.

Behov for flere oplysninger i realtid og på tværs

Der er derfor behov for mindre hemmelighedskræmmeri og mere deling af indikatorer og advarsler i realtid på tværs af domæner.

Erfaringen fra FEs nu lukkede sensornetværk viser, at hemmelige systemer uden reel åben værdi for civilsamfundet ikke er nok.

Måske er tiden klar til et fælles civilt-privat operations- og varslingscenter med åben linje til virksomheder bør være standard, og konkrete, praktiske øvelser som det kommende “Hele Danmark øver”, er et forbillede, der bør skaleres.

Virksomheder har også et ansvar

Det er også tydeligt, at virksomhederne ikke kan og skal vente på nye bekendtgørelser eller regler.

Hvis du driver kritisk drift, skal fysisk sikring og sensorer, herunder dronedetektion, ind nu.

Planer for hybride hændelser skal beskrive stop, skift og failover, uden at gøre det til et snævert droneproblem.

Øvelser med myndigheder, leverandører og partnere skal være rutine, ikke undtagelse.

Redundans for betaling, net, strøm og transport skal være gennemprøvet, ikke på slide.

Krisekommunikation er en ledelsesopgave, som alt for ofte bliver overset.

Koldkrigstænkningen skal tilbage i en moderne udgave.

Vi bor ikke længere i en lille by, men i en storby, og vi skal lære at låse dørene.

Mandagens hændelse var en test af vores åbne samfund.

Svaret er ikke mere symbolpolitik eller enkeltstående projekter, men en samlet civil oprustning, hvor stat og virksomheder løfter sammen, øver sammen og deler viden.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job