Første test: Apples nye iPhone er fabelagtig hurtig og det kan være afgørende i AI-våbenkapløbet

Apples spritnye iPhone chip kan noget unikt, som åbner op for store muligheder på AI-fronten.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Set udefra kan Apple se ud til at ligge noget underdrejet i det aktuelle kapløb om AI-verdensherredømmet.

Nvidia har puffet Apple af tronen som klodens mægtigste virksomhed, mens Microsoft, OpenAI, Meta og Google udbygget deres datacentre med ekstrem fart i kapløbbet om at være først med de førende AI-tjenester.

Her har Apple virket mere end almindelig påpasselig med at kaste sig hovedkulds i AI-investeringer.

Men efter at have testet selskabets nye chip er der dog gode grunde til at mene, at selskabet står mere end stærkt, i AI-kapløbet.

Lynende hurtig iPhone

Inde i selskabets nyeste iPhone Max og iPhone 17 Pro gemmer sig en A19 Pro processor, som brillerer ved at være uhyre kraftige til trods for, at de er skabt til at sippe strøm inde i mobiltelefon.

I mine første tests leverer A19 Pro processoren en tårnhøje ydelse – faktisk den højeste jeg har målt til dato på en række parametre.

I benchmark-programmet Geekbench lykkedes det eksempelvis at score over 3.700 points i ’single core’ ydelse. Mere end i nogen anden mobil, laptop eller desktop jeg har prøvet til dato – med undtagelse af selskabets M4-processorer i Macbook Pro.

Der er altså krummer i dette maskineri, selvom det skal medregnes, at de fleste programmer kan dog udnytte mere end en regnetråd ad gangen.

I ’Multi-core’ disciplinen scorer A19 Pro omkring 9.400 points, omtrent en tredjedel mindre end en Macbook med M4-kræfter. Alt rigeligt.

Matematiske muligheder

Den største nyhed ligger dog ikke i, at der nu leveres 10 eller 20 procent højere ydelse end i forgængeren. Eller at der nu følger 12 gigabyte hukommelse med, svarende til halvanden gange mere end hidtil.

Med den nye A19 Pro følger en chip-arkitektur der gemmer på en særlig ’matmul’ acceleration.

Den går ind og accelererer såkaldt ’matrix-multiplikation’ en afgørende egenskab som blandt andet deles af Nvidias tensor-kerner i selskabets grafik og AI-kort.

Med denne ombord styrker Apple ikke bare på mulighederne for at afvikle AI lokalt, men på sigt også mulighederne for at kunne gøre sig gældende på markedet for AI-hardware.

Apple viste med sin Mac Studio, at der er gevinst at hente ved selskabets chip-arkitektur, som tillader at enorme mængder lynhurtigt ram kan tilgås.

Med ’matmul’-mulighederne kan de tunge tensor-udregninger altså også eksekveres yderst hurtigt.

Pas på M5

At Apples iPhone-processor er yderst hurtig, vil givetvis ikke vende op og ned på magtbalancen i mobilverdenen.

Der er ikke det store behov for hurtigere Instagram eller Safari-browser.

Men når det gælder kunstig intelligens har Apple i al ubmærkethed skabt en uhyre stærk platform, som givetvis får lov til at folde sig ud, når A19 Pro arkitekturen overføres til den kommende M5-kollektion af processorer i Macs og iPads – og eventuel i en ny klasse af server-optimeret hardware.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S