Apple har givet iPad Pro en overhaling: Byder på en række helt nye opdateringer

Den opdaterede iPad Pro har fået mere regnekraft og kan samtidig oplades endnu hurtigere end tidligere.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

På overfladen ligner den nye iPad Pro til forveksling den udgave, som Apple lancerede sidste år.

Men bag skærmen gemmer der sig en række interessante hardwareopdateringer.

Mest interessant er uden tvivl den helt nye M5-chip, som enheden nu er udstyret med.

M5 har 10 regnekerner og 10 grafikkerner og leverer 45 procent højere grafisk ydelse og 15 procent hurtigere multitrådet CPU-ydelse end forgængeren.

Derudover drager chippen fordel af, at hukommelsesbåndbredden er øget med 30 procent til 153 GB/s.

Det er ikke kun iPad Pro, der får gavn af chippen. Både MacBook Pro og Apple Vision Pro-headsettet bliver også udstyret med M5. Sidstnævnte kan dog endnu ikke købes i Danmark.

Flere opgraderinger

Den nye iPad Pro har ud over M5-chippen også fået en række andre opgraderinger. Den er udstyret med en ny N1-chip til Wi-Fi, Bluetooth og Thread. Samtidig understøtter den nu hurtigopladning, så den kan oplades til 50 procent på omkring en halv time.

Vælger du udgaven med mobilforbindelse, vil den være udstyret med Apples nye C1X-modem.

Sidste år fik iPad Pro en gennemgribende opdatering, hvor den ikke blot blev udstyret med den dengang helt nye M4-processor, men også fik et nyt design, som gjorde den 20 procent slankere og 100 gram lettere end sin forgænger.

Derudover opdaterede Apple den med et nyt, bedre og lettere tastatur, som Apple kalder Magic Keyboard, og det fungerer naturligvis også med den nye iPad Pro M5.

Den mindste 11-tommer udgave uden 5G og med 256 gb lagerplads får en start pris på 8.799 kroner.

Skal du også have Magic Keyboard-tastaturen skal du dog hoste op med yderligere 2.699 kroner, hvilket bringer den samlede pris op på 11.498 kroner.

Til sammenligning koster en Macbook Air med 256 gb lagerplads, som dog ganske vist kun er udstyret med M4-chippen, 8.999 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,