Pandora lancerer succesfuld AI-agent på 30 dage: Nogle gange er den som et kvikt fem-årigt barn

Smykkegiganten Pandora er gået live med en AI-agent på rekordtid - og har straks oplevet et markant løft i kundetilfredsheden. Nu skal teknologien lære at forstå følelser og minder - og tale mindre om hvaler, fortæller CIO David Walmsley.

Artikel top billede

David Walmsley, Chief Digital & Technology Officer for Pandora på scenen med Marc Benioff (med ryggen til), stifter og CEO hos Salesforce (Foto: Kristian Holm / +4540822786)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Pandoras AI-strategi for at bevare kundeforhold digitalt via intelligente agenter
  • Eksempel på hurtig og effektiv AI-implementering med mærkbar NPS-effekt på under 30 dage
  • Inspiration til, hvordan AI kan skaleres uden store teams og med tæt ledelsesinvolvering
1.772
9 min
Online-shopping bare vokser og vokser. Det er nemt. Det er smart.

Men det er også en kæmpe udfordring for firmaer som smykkegiganten Pandora, hvis produkter i høj grad handler om følelser, empati og relationer.

Det er også derfor at virksomheden har kastet sig ud i en AI-satsning med agentteknologi som løftestang.

Og det er derfor også et projekt som David Walmsley, Chief Digital & Technology Officer for Pandora, ikke tøver med at kalde deres moonshot - men som allerede nu giver nogle solide resultater.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job