Lad os starte med at slå fast: Der er fortsat stor mangel på it-talenter og kvalificerede it-specialister i Danmark.
Men en ny virkelighed kan være ved at bide sig fast hos de it-studerende, der måske forventer, at det bliver nemt at få job, når de er færdige med deres uddannelser.
Indgangsjobbene, som før gav nyuddannede og praktikanter en fod indenfor i it-branchen, bliver i stigende grad overtaget af kunstig intelligens.
Det britiske brancheorgan Institute of Student Employers (ISE) slår i en ny rapport fast, at graduate-ansættelser i techbranchen er faldet med hele 46 procent det seneste år.
Og det er ikke nødvendigvis, fordi virksomhederne har færre opgaver.
Stephen Isherwood, direktør i ISE, siger til Financial Times, at AI-teknologien kan overtage mange af de rutineprægede opgaver, som nyuddannede traditionelt har udført – såsom simpel kodning, dataanalyse og standardiserede digitale opgaver.
Nyuddannede taber til de erfarne
Det er dog ikke, fordi AI kun tager job. Teknologien skaber også mange jobmuligheder i techbranchen. Men det er ikke de unge, der efterspørges.
Det viser en anden analyse fra Harvard University, offentliggjort i The Economist.
Forskerne har analyseret over 200 millioner jobopslag og identificeret en ny jobkategori:
AI-integratorer – medarbejdere, der får til opgave at implementere generativ kunstig intelligens i virksomhedernes daglige drift.
Men disse roller går typisk til seniorprofiler med erfaring, mens antallet af junioransættelser falder.
Ifølge analysen faldt ansættelser af juniorer med 7,7 procent mere hos virksomheder, der adopterede AI, end hos dem, der ikke gjorde.
Forskerne konkluderer, at virksomhederne i højere grad satser på erfarne kræfter og automatisering og dermed ser bort fra at oplære nye talenter.
Det kan i værste fald betyde, at it-branchen undergraver sig selv. Hvis AI kan løse opgaver hurtigere og billigere, giver det virksomhederne mindre incitament til at investere i de nyuddannede, der hidtil løste opgaverne.
Det giver den effekt, at de nyuddannede ikke får den nødvendige erfaring til at blive netop de specialister, som branchen også efterspørger.
It-ansættelser står i stampe i Danmark
Også i Danmark ser vi antydninger af flere af de samme tendenser.
Selvom virksomhederne fortsat vurderer, at mangel på it-kompetencer er den største bremse for vækst, så viser IT-Branchens it-barometer fra i sommer, at antallet af fuldtidsansatte i den danske it-branche kun er vokset med 0,4 procent det seneste år – det er tredje år i træk, at beskæftigelsen ikke vokser.
Der er især fald i efterspørgslen på support- og driftsprofiler, mens behovet for specialister inden for dataanalyse, sikkerhed og softwareudvikling stiger.
96 procent af de adspurgte virksomheder i IT-Branchens undersøgelse svarer, at de bruger AI i deres daglige arbejde.