Morgen-briefing: Falske hr- og it-mails lokker flest i fælden / Netbank runder to millioner kunder i Norden / Andel får en direktør for beredskab

Morgen-briefing: Falske hr- og it-mails lokker flest i fælden. Netbank runder to millioner kunder i Norden. Andel får en direktør for beredskab.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgen-briefing fra Computerworld.

Jeg hedder Anders Bruun, og jeg takker af efter en uge i de tidlige nyheders tjeneste med ønsker om god fornøjelse med resten af dagens artikler fra Computerworld samt om en god weekend, når fløjten lyder senere i dag.

Falske hr- og it-mails lokker flest i fælden

KnowBe4, en platform for cybersikkerhedstræning, har netop udgivet sin Phishing Roundup-rapport for tredje kvartal af 2025.

Rapporten viser, at phishing-e-mails, der ser ud til at komme fra interne afdelinger som hr og it, stadig får flest medarbejdere til at klikke på ondsindede links eller afgive følsomme oplysninger.

Tendensen understreger, at når en mail ligner noget, man normalt ville stole på, så som en besked om ferieopgørelse fra hr eller en systemopdatering fra it, sænker mange paraderne. Dermed er disse interne efterligninger fortsat nogle af de mest effektive phishing-typer.

Alle data i rapporten stammer fra KnowBe4 HRM+-platformen og dækker perioden 1. juli til 30. september 2025.

Netbank runder to millioner kunder i Norden

Revolut, den globale finansapp med over 65 millioner kunder verden over, har nu for alvor cementeret sin position i Norden med mere end to millioner kunder på tværs af Sverige, Norge, Danmark og Finland.

Det skriver fintech-selskabet i en pressemeddelelse.

Den europæisk licenserede bank planlægger at styrke sin tilstedeværelse yderligere i regionen efter den markante vækst og vil i 2026 etablere et regionalt knudepunkt gennem en fuldt bemandet svensk filial.

Revolut er i øjeblikket i gang med at ansætte lokale landechefer i Danmark såvel som de andre nordiske lande for at lede den fortsatte ekspansion i regionen.

Andel får en direktør for beredskab

Med udsigt til stigende udfordringer fra hybridkrig og cyberangreb vælger Andel nu at styrke koncernens beredskab.

Andel etablerer således et nyt koncernområde med navnet Koncernberedskab. Her samles arbejdet med både fysisk sikkerhed, cybersikkerhed og krisestyring på tværs af koncernen.

”Med det store pres mod energisektoren er sikkerhed ikke længere blot et teknisk spørgsmål – det er en forudsætning for, at vi kan levere til vores kunder og leve op til vores ansvar som en samfundsbærende aktør. Det kræver, at vi står endnu stærkere på tværs af koncernen”, siger Kristoffer Böttzauw, distributions- og reguleringsdirektør i Andel, i en pressemeddelelse.

Han glæder sig over, at Henrik Wej Petersen har sagt ja til at træde ind som direktør og lede det nye område.

Mindre virksomheder modtager falske påstande om Datatilsynet

Datatilsynet har modtaget flere henvendelser fra små og mellemstore virksomheder (SMV’er), som har oplevet, at de blev kontaktet af blandt andre kursus-udbydere, som forsøger at sælge it-løsninger eller kurser med den begrundelse, at køb er nødvendigt for at undgå bøder.

”Flere SMV’er har været i tvivl om, om det er rigtigt, at de skal købe disse løsninger eller kurser for at undgå en sag ved Datatilsynet. Det kan vi helt klart afvise,” siger kontorchef i Datatilsynet, Morten Gjermundbo, på tilsynets hjemmeside.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S