Mere end hver anden europæiske it-chef overvejer at drosle ned for brugen af amerikanske it-udbydere

Frygt for sanktioner og politisk pres får europæiske it-chefer til at kigge mod europæiske cloud-alternativer og væk fra amerikanske techgiganter.

Artikel top billede

(Foto: Kevin Ache)

Frygten for politiske sanktioner, handelskonflikter og pludselig lukning af adgang til kritiske cloud-tjenester får flere virksomheder i Europa til at vende sig væk fra de amerikanske techgiganter - for i stedet søge mod lokale og regionale alternativer.

Det viser en ny undersøgelse fra analysehuset Gartner, hvor 61 procent af de adspurgte it-chefer i Vesteuropa svarer, at de planlægger at øge brugen af lokale cloud-udbydere, primært af geopolitiske årsager.

Over halvdelen svarer samtidig, at de vil begrænse afhængigheden af globale spillere som Amazon, Google og Microsoft.

"Digital suverænitet handler meget om kontrol – hvem har kontrol over den cloud eller teknologi, jeg bruger? Hvis jeg ikke har det, risikerer jeg, at min forretning en dag ikke længere kan fungere," siger Gartners senioranalytiker Rene Buest i undersøgelsen ifølge ComputerSweden.

Selv om tendensen er tydelig, forventer Gartner ikke en masseflugt fra de amerikanske giganter.

Amazon, Google og Microsoft sidder fortsat på omkring 70 procent af det europæiske marked for cloud-infrastruktur, ifølge Synergy Research Group. Og det bliver der ifølge Gartner svært at rokke ved.

"Vi ser ikke en stor forandring lige nu. Hyperscalerne kommer ikke til at miste enorme markedsandele på kort sigt. Det er stadig en dråbe i havet," vurderer Rene Buest.

I stedet opfordrer Gartner til en mere strategisk fordeling af workloads:

Mindre følsomme applikationer, som eksempelvis mødelokale-booking, kan ligge hos en hyperscaler, mens kritiske systemer bør placeres lokalt eller hos en regional aktør, opfordrer analysehuset.

Techgiganter presses af USA

Frygten for afskæring fra vigtige cloud-tjenester er ikke grebet ud af den blå luft.

Tidligere i år mistede chefanklageren for Den Internationale Straffedomstol (ICC) angiveligt adgangen til sin Microsoft-konto efter politisk pres fra USA - en påstand Microsoft dog nægter, men ikke har svaret på, hvad den mistede adgang så skyldtes.

Det minder om en tidligere sag fra 2019, hvor Adobe lukkede for alle sine services i Venezuela som følge af amerikanske sanktioner.

Sagerne viser ifølge Gartner, hvor sårbar afhængigheden af udenlandske cloududbydere kan gøre både virksomheder og institutioner.

Open source vinder frem i Europa

Samtidig med ønsket om lokal cloud ser Europa også en voksende interesse for open source-software.

Ifølge Gartner planlægger 55 procent af de adspurgte it-chefer at øge brugen af open source, og flere europæiske myndigheder har allerede igangsat større udskiftninger.

Eksemplerne tæller blandt andet Slesvig-Holsten i Tyskland, der udskifter Microsoft-software med LibreOffice, Nextcloud og Open-X-Change.

Derudover har Lyon i Frankrig sat gang i en stor udskiftning af Windows og Office, ligesom det østrigske forsvar har installeret LibreOffice på 16.000 arbejdsstationer for at mindske afhængigheden og udgifterne til Microsoft.

Også i Danmark har vi i 2025 set en bølge af projekter, der forsøger at skifte Microsoft ud med Open Source.

En af de offentlige institutioner, der er længst fremme, er Aarhus Kommune, hvor byrådet for nylig besluttede, at man over de næste år skal reducere afhængigheden til Microsofts kontorpakke med 25 procent.

I 2025 er kommunen også rykket delvist ud af Azure og over til den tyske cloududbyder Hetzner, ligesom man har lanceret AarhusAI, der angiveligt er et billigere og mere datasikkert alternativ til ChatGPT.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,