Her er navnet efter stor navnekonkurrence: Det kommer Danmarks nye ID-app til at hedde

Efter navnekonkurrence blandt danskerne er Digitaliseringsministeriet klar med navnet på Danmarks nye ID-app.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks nye identikations-app kommer til at hedde 'AltID.'

Det meddeler Digitaliseringsministeriet, som i lige før sommerferien indbød alle danskere til at komme med forslag til et navn til den nye app.

Det resulterede i mere end 3.000 forslag - nogen af ret kreativ karakter.

Digitaliseringsminister Caroline Stage (M) meddeler, at den nye app kommer til at hedde AltID, fordi der er tale om et 'ID, som du altid har på dig," siger hun.

"Vi har valgt AltID, fordi det er et ID, du ’altid’ har på dig, og fordi du kommer til at kunne bruge den til ’alt’ muligt," lyder det fra ministeren.

Appen lanceres til foråret, og den kommer i første omgang til at indeholde et legitimationsbevis og et alderbevis, som vil kunne anvendes til at dokumentere ID og alder.

Digitaliseringsministeriet peger dog samtidig på, at appen er designet på en måde, så det er muligt at undgå at afgive flere personfølsomme data end højst nødvendigt.

Hvordan det fungerer, kan du læse mere om i denne artikel, som Computerworld har offentliggjort tidligere i dag:

Læs også om den nye app:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job