Her er navnet efter stor navnekonkurrence: Det kommer Danmarks nye ID-app til at hedde

Efter navnekonkurrence blandt danskerne er Digitaliseringsministeriet klar med navnet på Danmarks nye ID-app.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danmarks nye identikations-app kommer til at hedde 'AltID.'

Det meddeler Digitaliseringsministeriet, som i lige før sommerferien indbød alle danskere til at komme med forslag til et navn til den nye app.

Det resulterede i mere end 3.000 forslag - nogen af ret kreativ karakter.

Digitaliseringsminister Caroline Stage (M) meddeler, at den nye app kommer til at hedde AltID, fordi der er tale om et 'ID, som du altid har på dig," siger hun.

"Vi har valgt AltID, fordi det er et ID, du ’altid’ har på dig, og fordi du kommer til at kunne bruge den til ’alt’ muligt," lyder det fra ministeren.

Appen lanceres til foråret, og den kommer i første omgang til at indeholde et legitimationsbevis og et alderbevis, som vil kunne anvendes til at dokumentere ID og alder.

Digitaliseringsministeriet peger dog samtidig på, at appen er designet på en måde, så det er muligt at undgå at afgive flere personfølsomme data end højst nødvendigt.

Hvordan det fungerer, kan du læse mere om i denne artikel, som Computerworld har offentliggjort tidligere i dag:

Læs også om den nye app:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect