Ekspert: Sådan lander du som moden it-professionel et godt job

Erfaren og udfordret: Erfaring kommer først den erfarne til gode, hvis man får den synliggjort for en mulig arbejdsgiver. Det fastslår Peter Kirkebye, som er ekspert i at rekruttere modne it-specialister på vegne af virksomheder.

Artikel top billede

Peter Kirkebye, ekspert i at rekruttere modne it-specialister. (Foto: Fotograf Lars Bech / Fotograf Lars Bech)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i eksperten råd til at lande et job som erfaren it-specialist
  • Hvilket fejl mange begår i jobsøgningen - og hvad man bør gøre for at forbedre chancerne
801
4 min
Dette er en del af en serie om it-arbejdsmarkedet for 50+ årige medarbejdere, som Computerworld udgiver i disse uger. Læs alle udgivne artikler i serien her.

Når først en dygtig it-professionel med mange års erfaring er blevet kaldt ind til en jobsamtale, går det ofte godt.

Det er i den situation, at de kan få deres it-profil i spil og fortælle en måske kommende arbejdsgiver om værdien af deres erfaring.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS