Ekspert: Sådan lander du som moden it-professionel et godt job

Erfaren og udfordret: Erfaring kommer først den erfarne til gode, hvis man får den synliggjort for en mulig arbejdsgiver. Det fastslår Peter Kirkebye, som er ekspert i at rekruttere modne it-specialister på vegne af virksomheder.

Artikel top billede

Peter Kirkebye, ekspert i at rekruttere modne it-specialister. (Foto: Fotograf Lars Bech / Fotograf Lars Bech)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i eksperten råd til at lande et job som erfaren it-specialist
  • Hvilket fejl mange begår i jobsøgningen - og hvad man bør gøre for at forbedre chancerne
801
4 min
Dette er en del af en serie om it-arbejdsmarkedet for 50+ årige medarbejdere, som Computerworld udgiver i disse uger. Læs alle udgivne artikler i serien her.

Når først en dygtig it-professionel med mange års erfaring er blevet kaldt ind til en jobsamtale, går det ofte godt.

Det er i den situation, at de kan få deres it-profil i spil og fortælle en måske kommende arbejdsgiver om værdien af deres erfaring.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS