Apples Vision Pro skulle have været Tim Cooks store glansnummer - men nye tal peger på, at det har været et kæmpe flop

På et bagtæppe af skuffende salgstal har Apple sænket markedsføringsindsatsen for Vision Pro ganske dramatisk.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Headsettet Vision Pro skulle have været beviset på at Apple under topchef Tim Cooks ledelse stadigvæk kunne innovere. Men i dag ligner produktet mere og mere et flop.

Derfor har Apple nu skruet signifikant ned for marketingindsatsen og produktionen af enhedern, skriver Financial Times.

Ifølge det britiske erhvervsmedie har Apple sidste år sat en stopper for produktionen af nye enheder og samtidig har Apple også sænket sin annonceindsatsen for enhederne med 95 procent i både USA og Storbritannien.

Det sker på et bagtæppe af yderst pauvre salgstal. Financial Times skriver at tal fra analysehuset IDC peger på, at Apple blot har solgt 390.000 Vision Pro-enheder siden lanceringen i 2024, og i det seneste kvartal er der blot langet 45.000 enheder over disket.

Det på trods af at Vision Pro i efteråret blev opdateret med hurtigere processor, bedre batterilevetid og nogle nye hovedbånd, der skulle gøre enheden mere komfortabel at bruge.

Til sammenligning sælger Apple mere end 200 millioner iPhones hvert år.

Høj pris, dårlig pasform og få apps

Apple Vision Pro kan ikke købes i Danmark, men enheder sælges i øjeblikket i 13 forskellige lande. Herunder vores naboland Tyskland.

Det skuffende kan ifølge eksperter tilskrives en høj pris, begrænset batterilevetid samt at enheden er ukomfortabel at have på i længere tid.

”Vi kan sige, at prisen, formfaktoren og manglen på native apps til visionOS er årsagerne til, at Vision Pro aldrig fik et bredt salg,” sagde Erik Woodring, analytiker for investeringsbanken Morgan Stanley til Financial Times.

Avisen påpeger samtidig, at heller ikke Metas konkurrence headset Quest, der er betydeligt billigere men også knap så avanceret, lader til for alvor at have fået et stort gennembrud.

Ligesom Apple har Meta i løbet af det seneste år også reduceret sin markesføringsindsats for Quest ganske betydeligt.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job