Kaster håndklædet i ringen: Hardware-producenten Asus opgiver at producere nye mobiltelefoner

Asus trækker sig fra mobilmarkedet og vil i stedet udvikle AI-gadgets.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Asus’ bestyrelsesformand Jonney Shih har bekræftet, at den Taiwan-baserede hardwareproducent, der er bedst kendt for pc’er, nu opgiver sin satsning på mobiltelefoner – på ubestemt tid.

Det skriver Ars Technica.

Formanden annoncerede ændringen ved et event i Taiwan, hvor han diskuterede selskabets fremtid.

"Asus vil i fremtiden ikke længere tilføje nye modeller af mobiltelefoner," lød det fra formanden.

Der har tidligere været ubekræftede meldinger om, at selskabet havde opgivet markedet, men nu er det altså endeligt bekræftet.

Asus har blandt andet stået bag Zenfone og Rog Phone, men det ser nu ud til at være slut.

Ifølge Ars Technica var Asus dog ikke en af de førende mobilproducenter og har haft det svært mod konkurrenter som Huawei, Vivo og Xiaomi.

Jonney Shih oplyser dog, at mobilmarkedet ikke nødvendigvis er lukket land for Asus til evig tid, men at selskabet vil have en "ubestemt afventende" tilgang til området. Det er i sandhed en udmelding, der kan tolkes på mange måder.

Som det ser ud lige nu, vil selskabet altså ikke producere nye mobiltelefoner, indtil andet eventuelt måtte blive meldt ud engang i fremtiden. Eksisterende Asus-enheder bør dog fortsat få opdateringer, skriver mediet.

Dog er Asus ikke kendt for at levere mange opdateringer til selskabets telefoner.

Nu vil selskabet i stedet fokusere på AI-produkter som robotløsninger og AI-briller, lyder det.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice