EU-Kommissionen slår fast: Google skal åbne for Gemini-konkurrenter i Android

Google skal give konkurrenter adgang til søgemaskine-data og sikre, at AI-tjenester kan fair-konkurrence vilkår i Android-styresystemet, lyder det fra EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: Martijn Stoof)

Googles AI-model Gemini skal ikke have eksklusiv adgang til styresystemet Android.

Det slår EU-Kommissionen nu fast med henvisning til reglerne i Digital Markets Act, og oplyser samtidig, at den bistå Google moderselskab, Alphabet, i at sikre mere fair konkurrencevilkår på dets platforme.

”Vi har indledt to sæt sager for at hjælpe Alphabet med at efterleve sine forpligtelser om interoperabilitet for AI-tjenester og deling af onlinesøgedata i henhold til DMA. Det skal sikre mere åbne og innovative AI- og søgetjenester til gavn for både forbrugere og virksomheder,” skriver tech-kommissær Henna Virkkunen på det sociale medue X.

Vil vejlede Google

EU-Kommissionen oplyser, at den nu vil vejlede Google i, hvordan selskabet kan leve op til kravene i Digital Markets Act.

I den ene sag indebærer det, at tredjepartsudbydere af AI-løsninger skal have adgang til de samme funktioner i Android, som dem selskabet i dag tilbyder via Gemini.

I den anden sag handler det om, at tredjepartsudbydere af søgemaskiner skal sikres mere ligelige konkurrencevilkår ved, at Google giver dem adgang til de anonymiserede data om rangeringer, søgeforespørgsler, klik og visninger, som selskabet i forvejen ligger inde med.

Google: Android er et åbent system
Clare Kelly, der er Googles juridiske chef for konkurrencespørgsmål, understreger dog, at selskabet i forvejen licenserer søgedata til konkurrenter, og at Android er et åbent system.

”Vi er dog bekymrede for, at yderligere regler – som ofte er drevet af konkurrenters klager snarere end forbrugernes interesser – vil kompromittere brugernes privatliv, sikkerhed og innovation,” siger hun til nyhedsbureauet Reuters.

Det er EU-Kommissionens forventning, at sagerne vil være afsluttet inden for de næste seks måneder.

I forbindelse med nyheden om de to Google-sager meddelte EU-Kommissionen også tidligere på ugen, at den vil gribe ind over for Elon Musks AI-firma xAI’s chatbot Grok.

Her er det ifølge det tyske erhvervsmedie Handelsblatt planen, at man vil tvinge xAI til at trække chatbotten ud af det europæiske marked, fordi vurderingen er, at den bryder med EU’s regulering på området.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS