Grønt lys til Googles største opkøb nogensinde: På vej til at opsluge succes-selskab stiftet af israelske soldater

Med grønt lys fra EU er vejen banet for Googles største opkøb nogensinde. Se her, hvorfor selskabet er så interesseret i at overtage israelsk-stiftet sikkerhedsselskab.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand Stener Petersen)

Først sagde de amerikanske myndigheder ja. Nu siger også EU ja.

Og dermed er vejen omsider banet for, at Alphabet-ejede Google kan gennemføre sit største opkøb nogensinde - næsten et år efter, at parterne underskrev den endelig købsaftale.

Med godkendelsen står Google nu til at overtage det israelsk-stiftede sikkerheds-selskab Wiz. USA godkendte handlen i november i fjor.

"EU-Kommissionen godkender betingelsesløst Googles overtagelse af Wiz. Kommissionen konkluderer, at handlen ikke rejser nogen konkurrence-spørgsmål i EU," lyder det fra EU-Kommissionen efter gennemgang af handelen.

Med et prisskilt på 32 milliarder dollar - mere end 230 milliarder kroner - er Wiz det største opkøb, som Google nogensinde har foretaget.

Wiz står bag en AI-baseret cloud-løsning, der scanner alt, der lagres i clouden, hvor den lynhurtigt identificerer, flager og prioriterer enhver sikkerheds-risiko. Det går så hurtigt, at det nærmest foregår i realtid.

Løsningen kører uden behov for download som såkaldt ‘agentless software’, og bruger-interfacet er letforståeligt og overskueligt.

Kan udrulles på få dage

Hele løsningen kan udrulles på ganske få dage - nærmest uanset hvor stort et setup de enkelte brugere har i clouden.

På det viser et dashboard løbende sine bud på, hvor de mest kritiske områder i et givent miljø er. Med det i hånden kan udviklerne og sikkerhedsfolkene hele tiden se, hvor de bør rette deres opmærksomhed hen.

Det er gået meget stærkt for Wiz, der blev stiftet i 2000 af fire tidligere israelske soldater.

Allerede efter et år blev løsningen anvendt af halvdelen af de 100 største amerikanske virksomheder på Fortune 100, og 18 måneder efter etableringen rundede Wiz en omsætning på 100 millioner dollar.

Det har intet software-selskab nogensinde gjort før. Blot ni måneder senere rundede omsætningen 200 millioner dollar.

Den omsætning kan Google med opkøbet lægge direkte oven i sin egen omsætning, ligesom selskabet får direkte adgang til alle Wiz' kunder.

Wiz er også tilgængelig via Azure og AWS, og sådan vil det ifølge Google blive ved med at være.

Google har planer om at integrere Wiz direkte ind i en ny platform sammen med Google Security Operation.

De fire stiftere af selskabet, Assaf Rappaport, Yinon Costica, Roy Reznik og Ami Luttwak, har i øvrigt prøvet ekstrem vækst før.

De stod nemlig også bag it-sikkerhedsselskabet Adallom, som de i 2015 solgte til Microsoft for 320 millioner dollar - blot tre år efter, at selskabet var blevet grundlagt.

De fire mødte hinanden i det israelske militær i den særlige cyber-division Unit 8200. CEO Assaf Rappaport blev senere udvalgt til den militære elite-enhed Unit 81.

Efter militæret kom han til McKinsey, inden han sammen med de øvrige tre stiftede Adallon i 2012.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job