Afsløring: Microsoft er storleverandør til USA's berygtede ICE-politi - har tredoblet brugen på seks måneder

USA's berygtede immigrations-politi ICE anvender i stort omfang Microsofts Azure-platform til at lagre og analysere data.

Artikel top billede

USA's efterhånden berygtede immigrations-politi, ICE - 'Immigration and Customs Enforcement' - har i det seneste år skruet markant op for brugen af Microsofts cloud-teknologier.

Det er sket i takt med, at ICE er blevet kraftigt udbygget af den amerikanske regering og har øget sin indsats med at finde, anholde og deportere illegale indvandrere i USA.

Ifølge The Guardian tredoblede ICE omfanget af data lagret i Microsofts Azure Cloud i de sidste seks måneder af 2025.

Ifølge avisen anvender ICE en stribe af Microsofts værktøjer - inklusive AI - til at søge i og analysere de lagrede data.

Avisen ved ikke, om ICE lagrer persondata eller andet hos Microsoft.

"Men data indikerer, at ICE anvender Azure-services til 'blop storage' af rådata samt AI-værktøjer, der analyserer billeder og videoer og oversætter tekst," skriver avisen.

I takt med at ICE er blevet udbygget kraftigt, har organisationen øget sine it-investeringer markant - blandt andet med store kontrakter til Palantir, der står bag et meget velfungerende overvågnings- og analyseværktøj.

ICE har adgang til lang række overvågningværktøjer - herunder ansigtsgenkendelse, lokations-værktøjer, spyware, drone-data og meget andet.

Ifølge Guardian har Microsoft og Amazon i årevis været storleverandører til ICE, der siden januar 2025 har mere end fordoblet sin medarbejderstab, der ofte optræder som maskeret paramilitær i de amerikanske storbyer.

Siden sommer er datamængderne lagret hos Microsoft vokset fra 400 terabytes til nu 1.400 terabytes.

Guardian skriver, at det uklart, om ICE anvender Azure til lagre og analysere overvågningsdata om borgere eller til eksempelvis håndtering af data om deportationer eller andet.

Microsoft meddeler til avisen, at selskabets bestemmelser ikke "tillader, at vores teknologi anvendes til masseovervågning af civilsamfundet, og vi mener ikke, at ICE er engageret i en sådan aktivitet."

Det er blot få dage siden, at mere end 1.000 Amazon-medarbejdere og aktivister demonstrerede foran selskabets hovedkvarter mod Amazons aftaler med ICE.

Og hos Google har mere end 1.000 ansatte skrevet under på et åbent brev med krav om, at Google stopper med at understøtte 'vold mod civile,' som det hedder, med selskabets aftaler med ICE.

Ifølge Guardian er der på samme måde uro internt hos Microsoft, hvor medarbejdere er bekymrede over, at selskabet kan være med til at levere teknologier til ICE.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems