Filmen Thrash prøver at kombinere to normalt meget spændende temaer

Film med hajer kan være flotte og spændende. Film om voldsomme naturkatastrofer kan også være helt fine. Den helt nye Netflix-film Thrash prøver at kombinere de to ting. Læs her, om det er en god idé..

Artikel top billede

Svaret på det evige spørgsmål ”Hvad skal vi se?” ender ofte med at blive noget fra Netflix’ top-ti liste, og i skrivende stund ligger den helt nye film Thrash nummer et.

Det lyder lovende, og i sandhedens interesse kaster undertegnede sig frygtløst ud i opgaven med at undersøge, om den nu også er god?

Det vender vi tilbage til (som man jo skriver, når man gerne vil have folk til at blive lidt længere).

Men lad os starte med begyndelsen.

På afstand ser alt idyllisk ud i den amerikanske kystby. Men lidt tættere på bemærker man, at indbyggerne er ved at pakke ejendele og skynde sig væk. For der er en orkan på vej, og alt tyder på, at det er en af de store.

Filmen følger i klassisk stil forskellige handlingsspor. Svært højgravide Lisa har sin ængstelige mor på videokald, mens hun kører ud af byen.

Tre vistnok søskende får skældud af deres grådige plejeforældre, der stikker ungerne pakke tør toast, mens de selv har kæmpestore bøffer i køleskabet.

Den skiftevis sorg- og angstramte Dakota ser fjernsyn og kan ikke rigtig få sig selv til at forlade huset. Imens kan hendes onkel Dale se, at katastrofen er på vej. Han er tilfældigvis havbiolog og har adgang til realtids-satellitbilleder.

Så kommer stormen, digerne brister, vandet vælter ind over byen og hovedpersonerne fanges midt i kaosset. Så langt, så godt. Og her kunne filmen faktisk stadig have været reddet.

Men så kaster manusforfatterne endnu flere jokere ind i spillet. Her er f.eks. en tankvogn fyldt med slagteriaffald, som lige prøver at snige sig ud af byen inden stormen kommer.

Her er også det faktum, at onkel Dale kan se på sin satellitovervågning, at der med vandmasserne følger en hel masse hajer af en særligt sulten art (dem er han nemlig også ekspert i).

Bedre bliver det ikke af, at både hajer, hovedpersoner og endda vandstanden opfører sig så mærkværdigt, at det distraherer fra de spændingsmomenter, der kunne have været undervejs.

På den anden side giver nogle af de her sære og absolut ikke sammenhængende elementer også en slags bonus på underholdningsbarometeret.

Filmens navn hentyder måske til noget, der vælter (”thrasher”) rundt i vandet. Eller til de mange vragdele, som massive oversvømmelser som bekendt fører med sig ind i landet. De spiller dog i bedste fald en birolle.

Så måske er det en subtil reference til manuskriptet? Det må stå hen i det uvisse. Under alle omstændigheder har Thrash aktuelt en Rotten Tomatoes-publikumscore på 24 procent.

Det er imponerende højt, men næsten skyldes positiv feedback fra samme slags mennesker, som svarer ”Anders And!”, når analyseinstitutterne ringer og spørger, hvem de vil stemme på til næste folketingsvalg.

Du kan se traileren til Thrash her.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job