Windows står over for massiv performance-overhaling: Bliver op til 70 procent kvikkere i brug

Microsoft nyeste betaversion af Windows 11 får sig noget af en turboladning. Visse ting afvikles 70 procent hurtigere.

Artikel top billede

En lille, men vigtig opdatering til Windows 11-styresystem vil kunne få din pc til at virke væsentligt hurtigere.

Det kan blive resultatet af et særligt performance-boost, som Microsoft er i færd med at arbejde ind i kommende versioner af styresystemet.

Ifølge kilder tæt på selskabet vil en ny ’Low Latency Profile’-indstilling gøre det muligt at fintune og booste processorens frekvens på udvalgte tidspunkter for at få systemet til at virke hurtigere.

Featuren testes i øjeblikket i nyere betaversioner af Windows 11, hvor det skulle øge frekvensen til det maksimale i korte spurter som varer fra et til tre sekunder, skriver netmediet Windows Central Insider.

I praksis gør det, at opstarten af en app kan foregå op til 40 procent hurtigere, mens udvalgte processer såsom åbning af Start-menuen kan afvikles op til hele 70 procent hurtigere, lyder det.

Funktionen er blevet afprøvet af mediet, som bekræfter, at den nye indstilling faktisk leverer kortere opstartstider og mærkbart afkorter responstider inde i styresystemets interface.

Dertil bemærkes det, at det tilsyneladende ikke synes at have nogen indflydelse på driftstiden ved batteridrift.

Hvorvidt optimeringen bliver noget, som brugere selv skal slå til eller vil blive integreret direkte i styresystemet, vides ikke endnu.

Del af noget større

Hvornår opdateringen kan forventes at lande i den brede offentlighed er endnu ikke oplyst.

Opdateringen skriver sig dog ind Microsofts bestræbelser på at øge kvalitetsindtrykket af Windows 11 styresystemet under der der omtales som et ’systemisk reset’ af styresystemet.

Initiativet kendes som ’Windows K2,' hvor fokus vil være at optimere Windows 11 til at levere mere enkelhed, hastighed og intelligens.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job