Satellit er eneste forbindelse til orkan-zonen

Vandet stiger fortsat i New Orleans, og det får telenetværket til at lukke ned og afskære de tilbageværende indbyggere fra omverdenen. Indtil videre kan mobilselskaberne kun udbedre skaderne i de områder, der ikke står under vand.

Al infrastruktur står under vand i store dele af Mississippi-deltaet, hvor den tropiske orkan Katrina har hærget. Det betyder, at millioner af mennesker i delstaterne Louisiana, Mississippi og Alabama er uden strøm og telefon.

Mobilselskaberne er klar til at begynde at udbedre skaderne i de områder, der ikke står fuldstændigt under vand. Men de må afvente, at myndighederne siger, at det er sikkert.

Så i første omgang forsøger mobilselskaberne at reparere mobilnettet i de områder, der ikke er ramt af oversvømmelser.

Det gælder blandt andet delstatshovedstaden Baton Rouge, hvor tusindvis af de evakuerede fra den gamle storby New Orleans er flygtet til i ly for orkanen og oversvømmelserne.

Genetableringen af mobilnettet er en vigtig brik i redningsarbejdet. Dels bliver de evakuerede i stand til at kontakte pårørende både inden for og uden for katastrofeområdet, og dels bliver myndighederne bedre i stand til at koordinere indsatsen.

I store dele af det ramte område er det eneste alternativ til VHF-radio satellit-telefoner.

Anbefaler brug af SMS

Mens orkanen ikke ramte storbyen New Orleans med sin fulde kraft fra blæsten, så ligger den lavtliggende by i vejen for de enorme regnmængder, som orkanen har bragt med sig.

Flere brud på digerne har sat omkring 80 procent af New Orleans under vand, og med fortsat stigende vandstand i gaderne, er det foreløbig umuligt at genetablere en infrastruktur.

Oversvømmelser og manglende strøm har sat flere lokale websteder ud af drift, som normalt har deres servere i byen.

Samtidig svigter mobilnettet, fordi vandet trænger ind i basestationerne og lukker nettet ned, selvom masterne får strøm fra dieselgeneratorer. Vandet er også trængt ind i det faste fibernetværk, som er sat ud af drift.

Mobilselskabet Verizon er gået i gang med at opstille mobile basestationer, som midlertidigt kan lukke de gabende huller i mobildækningen.

USA's største mobilselskab Cingular oplyser, at mere end 100 reparationshold står klar til at rykke ind i området, så snart myndighederne giver grønt lys.

Mobilselskaberne opfordrer personerne i de ramte områder til at sende sms'er, fordi de optager mindre kapacitet på det resterende netværk.

T-Mobile meddeler, at det vil stille sit netværk af trådløse Wi-Fi hotspots til rådighed gratis for de folk, der er flygtet ud af de oversvømmede områder.

Relevant link

Løbende dækning af orkanen fra Times-Picayune

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S