Test: TerraMow V1000 styres uden kabler og uden gps - men virker det?

Ingen kabler, ingen GPS, men blot kameraer, som du kender fra robotstøvsugeren, leder robotplæneklipperen på vej rundt på græsset – og det fungerer faktisk rigtigt godt efter en stejl indlæringskurve.

Artikel top billede

Den strømlinede robotplæneklipper har grove hjul, der trækker den frem og tilbage, og er plænen ikke våd, kan den godt tage en mindre hældning. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Tiderne, hvor vi skulle trække kabler rundt i plænen til robotplæneklipperen, er for længst væk.

Nu kan vi lære den, hvor den skal klippe, ved at guide den rundt, som nogle typer bruger, mens andre benytter GPS-koordinater.

TerraMows V-serie har taget et nyt værktøj i brug – ja, nyt er det ikke helt, for reelt har man blot brugt samme teknologi som robotstøvsugeren. Nemlig en række kameraer og smart software.

Den fås i to varianter: en V1000 og en V600, der har samme størrelse og batterikapacitet, men er gearet til henholdsvis 1.200 m² plæne for V1000 og 600 m² for V600.

Batteritiden er 150 minutter, og den er 120 minutter om at oplade. Det er tider, der er meget tæt på dem, vi kan måle.

Vi har testet den store model, der kan købes for 9.999 kroner med garage, mens den mindre kan fås til 7.499 kroner.

Kamera erstatter GPS

At sætte kameraer på en robotplæneklipper er indlysende.

Kameraerne kan scanne plænen lige så godt som hjemmet, men der er dog udfordringer, som testen også afslører.

Mere om det senere.

Fronten af den semistore klipper er således forsynet med kameraer, der kan scanne området og danne et kort over de områder, du vil have klippet.

Så den kan genkende og via AI/algoritmer finde ud af at justere sin gang rundt på plænen, så den kun slår, hvor den skal klippe.

Den omdanner omgivelserne til 3D og skal kunne se forskel mellem objekter, der står stille, objekter der bevæger sig, samt græsplænen.

Det vil sige kæledyr og så videre – og det hele foregår naturligvis i realtid.

Ganske som en robotstøvsuger vil den se omgivelserne, registrere hvad den ser og gå uden om eller fortsætte.

Hvis der reelt er tale om AI, og plæneklipperen skal tænke lidt som et menneske, ville den nok gå i de huller, jeg har bedt den om at gå udenom, for sådan kan vi mennesker jo godt tænke. ”Det kan være, jeg kan køre over det denne gang.”

Men det gør den trods alt ikke – så her vinder fornuften, som i dette tilfælde er AI.

Der kan forbindes via Wi-Fi eller Bluetooth, og den kan også benyttes via mobilnettet, hvis du sætter den op til det.

Så naturligvis kan du også starte og stoppe den, når du ikke er hjemme.

App med en smule udfordringer

Opsætningen er ikke omfattende i forhold til konkurrenter – men den medfølgende dockingstation med garage skal lige skrues i plænen, og der skal trækkes strøm.

Download app’en, og efter 20 minutter er den i gang.

Det kunne have gået hurtigere, men vi måtte genstarte systemet nogle gange, før app’en havde fat i plæneklipperen.

Den afgiver tale – igen som en robotstøvsuger – men i standard mode under opstart er det meget lavt, så du skal nærmest have øret helt ned i maskinen for at høre, hvilken fejl eller kommando den kommer med.

Selve app’en kan indstilles til at klippe i forskellige mønstre, så du kan få den til at klippe i den retning, du ønsker.

Den har naturligvis også tidsskemaer med mere – men den er i det hele taget en smule simpel, og jeg kunne godt tænke mig at kunne justere flere mindre parametre.

Der er ikke meget hjælp at hente i app’en, og jeg oplever ikke at få tingene og mulighederne serveret som hos flere andre, jeg har prøvet.

Her virker den som en app, der kan trænge til lidt opdateringer, som garanteret også vil komme med tiden.

Men det overordnede og vigtige er med, og det håndterer den godt. Pointen er, at alt det vigtige, som ovennævnt, er der.

Hård start og hurtigt i gang

De første gange, en robotplæneklipper skal køre, er altid de sværeste, naturligvis.

TerraMow V1000 er ingen undtagelse, og den gik i huller, prøvede at forcere områder, den ikke kunne håndtere, med mere.

Men ved at flytte den, markere på app’en, hvor den ikke skulle klippe, og gennem dens egen læring betød det, at den var 70 procent i mål efter første gennemgang af plænen.

Herefter gik der nogle klipninger, hvor den dels selv lærer, hvor der er udfordringer, og hvor du har mulighed for at vise på app’en, at den ikke skal klippe.

Det er alt andet lige meget lig en robotstøvsuger, hvis teknologi den som sagt også benytter.

Man kunne ønske, at den var bedre til at håndtere at se huller i plænen – det er bestemt ikke dens stærke force, og her kunne dens påståede 3D-”bevidsthed” være bedre.

Det fine er dog, at efter nogle få gange var den på sporet, og herefter kører den sine sessioner og holder plænen fuldstændig jævn.

Dertil er den med et opgivet støjniveau på kun 54 dB meget støjsvag.

Den håndterer ikke stejle skråninger, da den har baghjulstræk med et lille forhjul som flertallet af klippere, ligesom den roterende del med udskiftelige blade ligner de fleste konkurrenter uanset teknologi.

Den gad jeg godt eje

En robotplæneklipper med kameraer er ikke en revolution, men endnu et skridt til at gøre det lettere at bruge et stykke værktøj, mens du kan lave andre ting.

TerraMow V1000 har meget få udfordringer, som jeg opfatter som normale og til at leve med.

Det springende punkt er, om den er god nok til din type plæne og terræn, og det gælder alle robotplæneklippere uanset teknologi.

Her vil jeg sammenligne den med de typer, der findes på markedet, uanset teknologi.

Dens robusthed, sikkerhed og alt andet lige høje brugbarhed gør, at jeg uden problemer kan hive den op over middel og give den et stort og velfortjent fire-tal.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,