For teenagehackere kan berømmelse være lige så vigtig som penge

BBC’s cyberkorrespondent Joe Tidy afdækker med bogen ”Ctrl+Alt+Chaos”, hvordan unge bliver en del af internationale hackermiljøer og digitale grupperinger, der kan udvikle sig til alvorlige cybertrusler.

Artikel top billede

I kultfilmen ”WarGames” fra 1983 kommer en teenager ved et uheld til at hacke sig ind i det amerikanske militærs fiktive computer WOPR og er tæt på at udløse en atomkrig.

Filmen fik virkelighedens præsident, Ronald Reagan, til at spørge sine rådgivere, om et sådant angreb kunne ske i virkeligheden. Svaret var ikke opløftende.

Men filmens unge hacker David Lightman er en sympatisk og lidt nørdet dreng, der mest af alt er en nysgerrig og uskyldig digital opdagelsesrejsende, der blot forsøger at få adgang til nogle computerspil før udgivelsen.

Nutidens billede er dog noget mørkere, for unge hackere er ikke bare nysgerrige og uskyldige. Tværtimod.

Den uskyldige hackerfigur er i hvert fald ikke den, BBC’s cyberkorrespondent Joe Tidy tegner i sin bog ”Ctrl+Alt+Chaos”.

Her beskriver han, hvordan teenagere i internationale onlinefællesskaber kan bevæge sig fra digitale drengestreger til afpresning, organiseret kriminalitet og angreb, der rammer titusindvis af uskyldige mennesker.

Hvor cybertruslen ofte forbindes med professionelle kriminelle bander eller statsstøttede hackergrupper, er teenagehackere ifølge Joe Tidy i sig selv en alvorlig global cybertrussel.

Ligesom det var tilfældet for filmens David Lightman, kommer unge ifølge bogen ofte ind i cyberkriminalitet gennem en blanding af nysgerrighed, computerspil og digitale eksperimenter.

De unge eksperimenterer nemlig med snydekoder, programmering og mindre angreb, før de lander i onlinefællesskaber og digitale ungdomsbander, hvor ulovlige handlinger giver status.

Den gennemgående hovedperson i Ctrl+Alt+Chaos er den finske hacker Julius Kivimäki, der begyndte som 12-årig digital ballademager, men i 2024 endte med at blive dømt for Vastaamo-angrebet, hvor oplysninger om omkring 33.000 finske patienter blev stjålet, og titusindvis blev udsat for afpresningsforsøg.

Det gjorde han ved at hacke sig ind i psykoterapicentret Vastaamos database og stjæle fortrolige journaler, hvorefter han truede patienterne med at offentliggøre følsomme patientoplysninger og notater fra terapiforløb, hvis de ikke betalte en løsesum.

Sagen havde store personlige konsekvenser for patienterne, og pårørende har kædet den sammen med flere dødsfald blandt de berørte.

Ifølge bogen kan tidlige succeser give de unge en følelse af at være urørlige, især hvis deres tidlige lovbrud kun får begrænsede konsekvenser.

Samtidig beskriver Joe Tidy, hvordan berømmelse kan være lige så vigtig som penge i miljøet.

Han gennemgår blandt andet angreb, som gruppen Lizard Squad gennemførte mod PlayStation og Xbox. Angrebene handlede især om at skabe kaos, ydmyge store virksomheder og opnå omtale i medierne og hackermiljøet.

I film og serier fremstår hackere ofte som personer med enestående tekniske evner. Men ifølge Tidy kræver cyberangreb i den virkelige verden ikke altid teknisk genialitet.

Hackerne udnytter stjålne loginoplysninger og svage sikkerhedsprocedurer og bruger social engineering til at manipulere medarbejdere til at give dem adgang.

Udfordringen er ifølge Ctrl+Alt+Chaos især, at forældre, skoler og myndigheder ofte opdager udviklingen for sent. Det kan nemlig være svært at se forskel på en teenager med stor interesse for computere og en, der er blevet en del af en digital ungdomsbande.

Ifølge Joe Tidy er der behov for at tilbyde unge med stærke tekniske evner lovlige fællesskaber og karriereveje, før de finder anerkendelse og muligheder i kriminelle miljøer.

Alternativet er måske ikke en trussel om atomkrig, men cyberangreb kan stadig få voldsomme konsekvenser for menneskers liv og virksomheders drift.

I dette interview taler Joe Tidy om bogen, de unge hackeres metoder og de onlinemiljøer, de færdes i.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S