Morgen-briefing: Myndighed kigger nærmere på salg af BEC / Danske telebranches omsætning vokser / Skal betale efter stort hackerangreb

Myndighed kigger nærmere på salg af BEC. Danske telebranches omsætning vokser. Skal betale efter stort hackerangreb. Tre ud af fire amerikanere er bekymrede over AI

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Vi er i kalenderen nået til den dag, der sådan rigtigt indvarsler efteråret og afslutningen på sommeren - i hvert fald hvis vi opdeler året i fire lige store stykker.

Siden årets længste dag ved sommersolhverv 21. juni er dagene blevet gradvist kortere. Og i dag er vi så nået til vendepunktet, hvor nat og dag er lige lange - altså efterårsjævndøgn.

Det betyder, at natten fra og med i morgen er længere end dagen, og at den bliver længere og længere, frem til vi når til vintersolhverv med årets længste nat, som i år falder 21. december, hvorefter dagene igen begynder at blive længere.

Således opmuntret af (efter)årets gang kan vi skride videre til det, som det egentlig handler om.

Denne tidligere morgen er din morgenvært Dan Jensen.

Myndighed kigger nærmere på salg af BEC

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen sætter gang i nærmere undersøgelse af Nykredits overtagelse af datacentralen BEC.

Det sker med en såkaldt markedshøring, hvor styrelsen nu åbner for kommentarer og bemærkninger om markeds-konsekvenser af opkøbet, der fandt sted i slutningen af april, da Nykredit købte de øvrige ejere af BEC ud.

Du kan læse om selve opkøbet og planen bag her.

Selv om alle detaljer forlængst er på plads, kan Nykredit ikke formelt overtage BEC, før Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen giver grønt lys.

Styrelsen meddeler, at den skal have modtaget bemærkninger om opkøbert senest 1. oktober, hvis de skal tælle med i overvejelserne.

Du kan læse mere om behandlingen hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen her.

Danske telebranches omsætning vokser

Den danske telebranches omsætning vokser, men deres evne til at tjene penge falder.

Sådan lyder konklusionen i en oversigt fra Digitaliseringsstyrelsen over de økonomiske nøgletal for telebranchen, der i 2025 samlet set omsatte for 46,3 milliarder kroner - men en overskudsgrad på blot fem procent, hvilket er 1,1 procentpoint lavere end året før.

Ifølge opgørelsen er antallet af medarbejdere i den danske telesektor faldet med 24 procent i de seneste 10 år til nu 11.700 fuldtids-ansatte.

Det betyder samtidig, at hver eneste medarbejdere i den danske telesektor omregnet står for en omsætning på næsten fire millioner kroner, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Du kan se alle tallene om den danske telesektor for 2025 hos Digitaliseringsstyrelsen her.

Skal betale efter stort hackerangreb

Ikke nok med, at den den svenske systemleverandør Miljödata blev hacket med alvorlige konsekvenser: Nu får selskabet også en bøde på 1,8 millioner kroner af de svenske myndigheder.

Det sker, fordi det har vist sig, at Miljödata ikke har haft ordentligt styr på GDPR op til hacket. der førte til, at 2,2 millioner svenskeres persondata blev lækket.

Lækket omfattede blandt andet cpr-numre, kontaktoplysninger og følsomme oplysninger om sygefravær, genoptræning og elevsager i i de svenske skoler.

Ifølge det svenske datatilsyn, Integritetsskydds myndigheten (IMY), har Miljödata hverken gennemført de nødvendige kontroller eller haft automatisk realtidsovervågning af sine systemer til at opdage indbrud og mistænkelig aktivitet.

Miljödata er et relativt lille foretagende med blot 34 medarbejdere. Hovedprodukter er sygefraværssystemet Adato og arbejdsulykkes-systemet Stella.

Du kan læse mere hos IMY her.

Tre ud af fire amerikanere er bekymrede over AI

Næsten tre ud af fire amerikanere mener, at de store amerikanske AI-selskaber ikke gør nok for at forhindre en AI-katastrofe.

De er ifølge en ny undersøgelse bekymrede over den retning, som AI-udviklingen har for tiden.

Undersøgelsen viser, at 73 procent af de adspurgte amerikanere mener, at tech-firmaerne har forsømt at implementere de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger, der kan forhindre, at AI kan føre til alvorlig skade.

39 procent mener, at AI har en negativ effekt på samfundet, mens blot 11 procent mener, at AI vil føre noget godt med sig.

Mere end hver anden amerikaner - 55 procent - går ind for en opbremsning af den hastighed, som AI udvikles med, mens blot 13 procent mener, at en opbremsning vil være skadelig.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,