Der er serier, som millioner af mennesker venter på med spænding, men som skuffer grumt.
Det bedste eksempel er nok Amazon-serien Rings of Power, der bygger på forhistorien til The Lord of the Rings.
Den er så provokerende sær, selvhøjtidelig og kedelig, at man kunne mistænke Jeff Bezos for at have bestilt den med henblik på at afskrive den runde milliard amerikanske dollars som tab over for skattevæsenet.
Og så er der serier, som de færreste nærer særlige forventninger til, men som opnår fuldt fortjent succes.
Det gælder blandt andet to af årets store overraskelser. Nemlig A Knight of the Seven Kingdoms (spinoff til Game of Thrones) og Widow’s Bay, der også begge får en sæson to.
Da HBO først på året udsendte serien – som vi skrev om her – var forventningerne ret afdæmpede.
Seks afsnit af en halv times varighed om en fattig og lidt tungnem kæmpe af en ridder og hans skaldede væbner lød ikke ligefrem som opskriften på det næste store hit fra Westeros.
Men serien ramte netop den lune og jordnære tone fra George R.R. Martins kortroman om makkerparret. Her er ingen drager og globale magtspil, men bare en ridder, der insisterer på at opføre sig ordentligt i en verden, der ellers ikke belønner den slags.
Det tog seerne godt imod. Ifølge HBO havde sæsonen i gennemsnit 14 millioner seere i USA og 26 millioner på verdensplan.
Ved årets Emmy-uddeling blev serien nomineret ni gange, blandt andet til prisen for bedste dramaserie.
Det blev dog kun til en statuette for bedste stuntarbejde. Hvilket jo er ganske passende for en serie, hvor hovedpersonen bruger en stor del af tiden på at få bank.
Sæson to var faktisk bestilt, allerede inden første afsnit havde premiere, og nu er optagelserne afsluttet. Ifølge HBO-chef Casey Bloys kommer den i første halvdel af 2027 og bygger på den anden
fortælling om makkerparret, The Sworn Sword, der handler om tørke og en strid om vandrettigheder.
Ironisk nok måtte produktionen undervejs flytte, fordi et af optagelsesstederne på De Kanariske Øer blev ramt af oversvømmelser.
Og så til Widow's Bay, hvor ordet overraskelse nærmest er en underdrivelse.
Apple gjorde ikke et særligt stort nummer ud af det, da horror-komedien om borgmester Tom Loftis og hans forbandede øsamfund havde premiere tidligere på året.
Men den blev en bragende succes, og ikke kun blandt publikum.
Ved årets Emmy-uddeling løb serien med hele 14 Emmy-statuetter, og det er rekord for en komedieserie på et enkelt år. Den vandt bl.a. priser for bedste komedieserie og for instruktion og manuskript, ligesom der var skuespillerpriser til Matthew Rhys, Stephen Root og Kate O'Flynn.
Matthew Rhys skrev samtidig tv-historie. Ved selve Emmy-showet forleden vandt han også for Netflix-serien The Beast in Me og blev dermed den første, der har vundet i to hovedrollekategorier samme år.
Ikke dårligt for en stakkels, let kuet borgmester, der bare gerne vil have nogle flere turister på besøg. Men nu er sæson to altså også på vej, og optagelserne ventes at gå i gang til foråret.
Så måske er der en lektie her til Jeff Bezos: Det behøver ikke at koste en milliard dollars at lave godt tv. Nogle gange er det nok med en god historie og nogle skuespillere, der ved, hvad de laver.