KMD-kritiker beskyldes for dobbeltmoral

Software-virksomheden Tabulex har klaget til Konkurrencestyrelsen over it-giganten KMD's prismodel for udveksling af data mellem forskellige løsninger. Men Tabulex bruger selv den samme model, siger konkurrenten UV Data.

Jyllinge-virksomheden Tabulex har klaget til Konkurrencestyrelsen over it-giganten KMD's prismodel for udveksling af data mellem løsninger fra KMD og Tabulex.

Nu beskylder en konkurrent Tabulex for dobbeltmoral.

- Tabulex gør selv fuldstændigt det samme, og deres prismodel ligner også den, som de kritiserer KMD for, siger administrerende direktør Jan Gaardboe Jensen fra software-firmaet UV Data.

Tabulex har blandt andet kritiseret KMD for at opkræve et fast beløb per indbygger for at benytte snitflader, der er nødvendige for at transportere data mellem løsninger fra KMD og Tabulex.

Hos UV Data mener Jan Gaardboe Jensen, at Tabulex selv bruger samme model.

Tabulex opkæver en afgift fra de kommunale kunder på 0,75 kroner per borger under 25 år for automatisk at overføre data mellem løsninger fra Tabulex og UV Data.

Begge virksomheder leverer software-løsninger på skoleområdet.

Det giver kommunerne en række fordele, hvis UV Datas skolevejledersystem kan kommunikere med løsningen til eksempelvis elevadministration fra Tabulex.

Tabulex afviser kritikken

Ifølge administrerende direktør i Tabulex, Lars Fredsted, tager Tabulex dog ikke i stil med KMD penge for at benytte de nødvendige snitflader til transport af data.

Alle data i Tabulex-løsninger tilhører kommunerne og kan udtrækkes og overføres til andre systemer af kommunerne selv, oplyser direktøren.

- Kommuner har mulighed for gratis at udtrække en række data til eksempelvis UV Datas løsning og selv flytte dem manuelt til et andet system, siger Lars Fredsted.

- Men hvis kommunerne ønsker at få automatiseret processen, kan de vælge at betale for programmet Tabulex Ekstrakt, som vi har udviklet, og som vi fortsat udvikler på og vedligeholder, siger han.

Frygt for kommunefusioner

Lars Fredsted mener, at Tabulex' model ikke kan sammenlignes med KMD's model, hvor driftsafgiften opkræves for at benytte snitflader til KMD's system.

Hos UV Data mener man imidlertid, at de to modeller giver samme resultat.

- Den model, som Tabulex har lagt sig fast på, gør det uforholdsmæssigt mere bekosteligt for kommuner med et Tabulex-system at benytte vores løsning frem for en tilsvarende løsning fra eksempelvis Tabulex selv, siger Jan Gaardboe Jensen.

Det er en tilsvarende frygt, som Tabulex har i forhold til KMD.

Ifølge direktør Lars Fredsted fra Tabulex forsøger KMD at gøre det prismæssigt mere attraktivt for kommuner at vælge en løsning fra KMD end fra Tabulex ved at indføre en driftsafgift på snitfladerne mellem de to systemer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S