It-forhandleren 3G truer TDC med navnesag

Den lille jyske it-forhandler 3G kræver nu, at både TDC, mobilselskabet 3 og pressen skal holde op med at bruge betegnelsen 3G. Firmaet er irriteret over at modtage opkald fra kunder, der vil klage over deres telefon.

Tredje generations mobiltelefoni, også kaldet UMTS, skal ikke kaldes for 3G.

Det mener i hvert fald den lille it-forhandler 3G fra Skanderborg, hvor fem medarbejdere sælger it-udstyr, herunder 3G-datakort.

Firmaet har nu sendt breve til både TDC, mobilselskabet 3 og en række medier, hvor der opfordres til ikke at bruge 3G-navnet.

Det sker, efter TDC er gået i luften med sit nye produktnavn 3G.

- 3 har holdt sig lige på kanten, men TDC går decideret ud og markedsfører det som et 3G-produkt med et logo, der ligger forholdsvis tæt på vores. Vi vil helst ikke slås i hartkorn med TDC, siger administrerende direktør Michael Henneke.

Det lille firma har været registreret som anpartsselskab med navnet 3G - Good Guys' Graphics siden 1998 og har også webdomænet 3G.dk.

En simpel søgning på Google viser, at 3G i dag internationalt er en udbredt betegnelse for tredje generation af mobiltelefoni, men Michael Henneke mener, at det registrerede selskabsnavn bør være nok til at få andre til at holde op med at sige 3G.

- Vi kan ikke bestemme, hvad pressen skriver, men vi kan bede dem, der sælger det her produkt, om at lade være, så kunderne ikke ringer til os og klager over deres produkter, fortæller han.

Firmaet har sendt et brev stilet til Mads Middelboe, administrerende direktør for TDC Mobil.

"?TDC [påbydes] derfor straks at ophøre med enhver fremtidig brug af 3G som en vare- og eventuel produktbetegnelse for det UMTS-produkt TDC leverer. Der tages i enhver henseende forbehold for at gøre brug af ethvert retsligt skridt muligt samt kræve erstatning," står der blandt andet.

Umiddelbart får firmaet dog en svær sag, da navnet ikke er et registreret varemærke hos Patent- og Varemærkestyrelsen.

Advokat Hanne Bender fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted vil ikke udtale sig om den konkrete sag, men gerne om den generelle problemstilling.

- Et firmanavn afskærer ikke automatisk andre fra at bruge samme navn. Generiske navne og artsbetegnelser kan man ikke vinde eneret på, med mindre de er meget stærkt indarbejdet. Omvendt kan et beskyttet navn miste beskyttelse, for eksempel grammofon og linoleum, siger hun

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra TDC, som først til formiddag har modtaget brevet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job