Kapow indtager bilbranchen med Audi-aftale

Danske Kapow Technologies har indgået aftale med bilproducenten Audi, der vil benytte Kapows software på selskabets interne webportal med 50.000 brugere.

Softwarefirmaet Kapow Technologies med rødder i Danmark har landet en kontrakt med bilproducenten Audi, der vil benytte Kapows software-værktøj til integration af applikationer i portalløsninger.

- Aftalen er i størrelse en gennemsnitsaftale for Kapow, men har et større perspektiv, fordi løsningen har potentiale til at blive udbredt som strategisk platform for hele VW-koncernen, siger salgsdirektør i Kapow Technologies, Jonas Almstrup.

Aftalen med Audi har en ikke offentliggjort værdi i nærheden af en million kroner.

Den omfatter Kapows RoboSuite-software, der via web-clipping gør det muligt at integrere forskellige applikationer som portlets i en fælles portalløsning.

Fortsat vækst i udlandet

Audis interne portalløsning har cirka 50.000 brugere og bilproducenten er Kapows første større kunde med IBM's WebSphere-portal.

Af samme årsag betegnes aftalen som et gennembrud på WebSphere-markedet, der har et stort potentiale i eksempelvis Danmark.

Ifølge Jonas Almstrup har Kapow dog i højere grad blikket rettet mod det internationale marked. Selskabets stifter og direktør, Stefan Andreasen, annoncerede af samme grund tidligere på året, at Kapow rykker hovedsædet fra Danmark til USA.

- Softwaremarkedet er globalt med et væsentligt større potentiale uden for Danmark end i Danmark. Vi har de seneste to år rettet vores fokus fra det danske marked til det internationale, hvor vi i dag henter mere end 80 procent af omsætningen, siger Jonas Almstrup.

Målet er at slå igennem internationalt på niche-markedet i kategorien software til webintegration, som Kapow selv i høj grad er med til at definere.

I seneste årsregnskab resulterede forsøget i en omsætningsvækst på mere end 65 procent til omkring 20 million kroner og et minus på bundlinjen.

Ifølge Jonas Almstrup budgetteres der heller ikke med overskud i indeværende regnskabsår.

- Vi forfølger en vækststrategi, hvor den investerede kapital er sat til at arbejde. Selvom vi vil opleve isolerede overskud i visse kvartaler i dette regnskabsår, vil fortjenesten straks blive investeret i yderligere vækst, siger Jonas Almstrup.

Nyt værktøj

Væksten skal blandt andet skabes via en ny version af softwaren RoboSuite, der i denne uge blev præsenteret i USA og forventes at være klar til markedet ved årsskiftet.

Udover Audis WebSphere-portaler er tidligere versioner af softwaren leveret til kunder som Bank of America og WellsFargo med portalløsninger fra BEA Systems.

Også det britiske mobilselskab Vodafone benytter Kapows software, der blandt andet bruges til integration af opkøbte konkurrenters systemer på Vodafones fælles intranetplatform.

- Med vores værktøj behøver selskaberne ikke at ændre i de bagvedliggende systemer. Vi integrerer alene på web-brugerinterfacet, og det gør det muligt hurtigere end ellers at få ensrettet systemer og arbejdsgange, siger Jonas Almstrup.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job