TDC fyrer Telmore-stifter Frank Rasmussen

TDC smider Telmore-stifteren Frank Rasmussen ud af TDC's internationale mobilsatsning Easy Mobile. Officielt siger TDC, at Frank Rasmussen er syg, men det afviser han selv.

TDC har fyret Telmore-stifteren Frank Rasmussen, der er direktør for selskabets internationale lavprismobilselskab, EasyMobile.

Ifølge Berlingske Tidende er det på et ekstraordinært bestyrelsesmøde besluttet at smide Frank Rasmussen ud af selskabet.

TDC har ifølge avisen sendt den forklaring til EasyMobiles godt 100 medarbejdere, at Frank Rasmussen er ude på grund af træthed og sygdom.

Frank Rasmussen siger selv til både Reuters og Berlingske Tidende, at han ikke er sygemeldt.

Samme besked giver han onsdag formiddag til Computerworld.

- Jeg føler selv, at mit helbred er meget tilfredsstillende, siger Frank Rasmussen.

Ifølge Berlingske Tidende ønsker TDC angiveligt at tage 100 procent kontrol med EasyMobile, før selskabet lanceres i Holland og Tyskland i løbet af få uger.

Det sker formentlig for at optimere værdierne i selskabet i forbindelse med det igangværende salg af hele TDC-koncernen.

Frank Rasmussen ejer sammen med en kreds af investorer 20 procent af EasyMobile. Han har ingen kommentarer til, hvad der nu vil ske med den ejerandel.

TDC oplyser til Berlingske Tidende, at Frank Rasmussen ikke længere er direktør for EasyMobile, men at han fortsat er direktør for Telmore International Holding.

Selv ønsker Frank Rasmussen over for Computerworld ikke at bekræfte, at han er færdig som direktør i EasyMobile.

- Nu må vi se, hvad fremtiden bringer. Hvis der opstår en situation, hvor jeg ikke længere løser opgaver for TDC, så vil jeg kigge efter nye muligheder for eksempelvis at arbejde med trådløs Voice over IP, siger Frank Rasmussen til Computerworld.

Ifølge Berlingske Tidende vurderer Danske Bank, at årsagen til fyringen af Frank Rasmussen kan være ringe resultater.

Andet kvartal bragte EasyMobile op på 15.000 kunder i Storbritannien. Den svage vækst skyldes formentlig, at TDC har været for længe om at tage vigtige beslutninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job