Frygt for kaos med elektroniske lønsedler

Cirka 40.000 statsansatte har ikke adgang til en pc på deres arbejdsplads og kan få problemer, når staten fra november skifter til elektroniske lønsedler. SF's it-ordfører vil følge sagen tæt.

Op mod 40.000 ansatte i staten har ikke adgang til en pc fra deres arbejdsplads og kan derfor få problemer med at se deres lønsedler, når staten dropper lønsedler på papir til fordel for elektroniske fra november.

De statsansattes elektroniske lønsedler vil blive leveret i elektroniske postkasser via e-Boks. Det kan give problemer for de cirka 40.000 uden adgang til en pc på deres arbejdsplads.

Gruppen er cirka dobbelt så stor, som den oprindeligt blev skønnet til, skriver Berlingske Tidende.

SF's it-ordfører, Morten Homann, har tidligere stillet spørgsmål om fejlskønnet til finansminister Thor Pedersen (V) og følger nu nøje, hvad der sker.

- Det er svært at komme videre lige nu, når der ikke i ministerens svar er meget nyt eller nogen bud på de overvejelser, der ligger bag hele beslutningen. Så jeg vil holde vågent øje med, hvad der sker, når først det er trådt i kraft, og så forfølge sagen derefter, siger Morten Homann til Berlingske Tidende.

Økonomistyrelsen, som koordinerer overgangen til elektroniske lønsedler, oplyser, at universiteter og andre statslige arbejdspladser på forskellige måder forsøger at mindske problemet.

Flere har således valgt at etablere computer-caféer for medarbejdere uden pc-adgang, mens andre indtil videre vælger at fortsætte med en papirlønseddel til medarbejderne.

Økonomistyrelsen vurderer, at antallet af papirlønsedler løbende vil falde, når de digitale lønsedler er en realitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job