Intel udskyder dobbeltkerne-Itanium 2

Intel er nødt til i sidste øjeblik at ændre ved designet af selskabets tokerne-version af Itanium 2. Det betyder, at processoren først lanceres i midten af 2006.

Chipgiganten Intel har set sig nødsaget til at udskyde lanceringen af selskabets kommende dobbeltkerne-version af den omblæste serverprocessor Itanium 2.

Processorerne skulle have været i handlen i begyndelsen af 2006, men ser nu ikke ud til at kunne leveres i større mængder før midten af året, oplyser Intel.

Udskydelsen skyldes en række ændringer i chipdesignet, som Intel ikke vil specificere nærmere.

Det står imidlertid klart, at processoren ikke får den energibesparende teknologi, som Intel havde planlagt, og heller ikke får den bushastighed, den oprindeligt blev annonceret til at have.

Samtidig med udskydelsen af Itanium 2, der har kodenavnet Montecito, har en kommende Xeon-processor fået kniven.

Det gælder flerkerne-processoren Whitefield, som i stedet erstattes af Tigerton.

Den nye processor vil gøre det muligt for hver enkelt processor i et flerprocessor-system at få direkte bus-adgang til chipsættet. Det tidligere design krævede, at processorerne skulle deles om frontside-bussen.

Med det nye design kommer Intel dermed tættere på den model, som rivalen AMD har haft succes med på Opteron-processorerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job