Ombudsmand undersøger ministerhjælp til IBM

Folketingets ombudsmand har besluttet at undersøge, om tidligere integrationsminister Bertel Haarder (V) gav 300 udenlandske it-eksperter særbehandling på vegne af IBM.

Folketingets ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen vil undersøge, om tidligere integrationsminister Bertel Haarder (V) med en særaftale har hjulpet 300 it-eksperter uden om køen i Udlændingestyrelsen.

De 300 hovedsagligt indiske it-eksperter skulle arbejde for IBM og A.P Møller - Mærsk, men manglede de nødvendige tilladelser.

- Jeg vil undersøge, om der er sket en usaglig forskelsbehandling, siger ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen til Ritzau.

Hans Gammeltoft-Hansen bad mandag Integrationsministeriet om en redegørelse for sagen.

Bertel Haarder har hidtil afvist, at der var tale om særbehandling. Han fremhæver, at sagerne var meget ens, og at de derfor kunne behandles hurtig og effektiv.

Fagforeningen HK Privat mener derimod, at sagerne ikke blev behandlet rigtigt, fordi de skulle drønes igennem på rekordtid.

HK Privat mener samtidig, at særordningen blev indført på et usagligt grundlag, da Bertel Haarder ikke har dokumenteret, at der reelt har været mangel på kvalificerede danske it-folk.

Fagforeningen har derfor bedt jurister hos advokatfirmaet Elmer & Partner vurderer den særlige ordning for de 300 it-eksperter.

Juristerne udtaler ifølge Computerworlds oplysninger på den baggrund, at indførelsen af ordningen "ikke beror på et kontrolleret, sagligt grundlag. Dette er bebrejdelsesværdigt."

Juristerne fastslår samtidig, at ordningen er ulovlig, hvis den er indført med henblik på at hjælpe bestemte firmaer.

Computerworld har tidligere forsøgt at få en kommentar fra Bertel Haarder til, om han har handlet ulovligt, og om han mener, at særordningen er indført på et rimeligt grundlag.

Det har Bertel Haarder ikke ønsket at svare på.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Kræftens Bekæmpelse

Teknisk it-projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S