Jay.net klippede bornholmsk fiber-kabel over

Det var Jakob Kjærgaard, der ejer bolignetudbyderen Jay.net, som personligt klippede et fiberkabel over til boligselskabet Bo42 tirsdag. Ifølge ham blev boligselskabet varslet for flere uger siden.

Der var ikke tale om hærværk, da et fiberkabel til den bornholmske boligforening Bo42 tirsdag blev klippet over, så 222 boliger mistede tv, internet og telefonforbindelsen.

Derimod var der tale om en planlagt handling fra bolignetudbyderen Jay.net, som Bo42 for to uger siden afbrød samarbejdet med til fordel for selskabet BoligNET.

Jay.nets ejer, Jakob Kjærgaard, var tirsdag personligt på Bornholm for at klippe fiberkablet over, da bolignet-udbyderen hele tiden har stået fast på, at den ejer alt det aktive udstyr, heriblandt fiberkablerne.

- Det er mig, der har klippet det. Vi ejer udstyret, og vi har skrevet, at vi ville klippe det sidste tirsdag kl. 12. Vi var derovre i går, og vi skal bruge kablet til andre boligforeninger, så jeg var nødt til at afbryde det, siger han til Computerworld.

Han er derfor sur over, at det lokale elselskab Østkraft tirsdag brugte adskillige timer på at splejse kablet sammen igen, og at Bo42 har anmeldt hændelsen til politiet.

Samtidig siger han, at Bo42 overhovedet ikke svarer på noget af den kommunkation, selskabet modtager. Heller ikke brevet med besked om, at kablet ville blive klippet.

Hos Bo42 ønsker forretningsfører Ebbe Frank ikke umiddelbart at svare på, om boligselskabet har modtaget det brev, som Jakob Kjærgaard omtaler.

- Det kommer som noget af et chok, at det skulle være Jakob Kjærgaard og Jay.net, der har været ovre og klippe kablet over, siger Ebbe Frank.

Han vil nu i kontakt med boligselskabets advokat, før han kommer med yderligere kommentarer.

Hos Bornholms Politi bekræfter vagthavende, at man har modtaget en anmeldelse i sagen. Politiets jurister vil dog først torsdag vurdere sagen, men politiet vil allerede nu tage kontakt til Jay.net for at få redet trådene i sagen ud.

Jakob Kjærgaard vil efter at have læst Computerworlds historie om politianmeldelsen straks tage flyet til Bornholm for at få afklaring i sagen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil