Sander afviser kritik af it-sikkerhed

Et politisk flertal har efterlyst et uafhængigt it-sikkerhedsråd efter nedlæggelsen af Rådet for it-sikkerhed. Helge Sander mener, at der allerede er sikret uafhængighed med Teknologirådet.

Efter videnskabsminister Helge Sanders (V) beslutning om at nedlægge Rådet for it-sikkerhed har et politisk flertal efterlyst en uafhængig afløser.

Kritikken har i den trykte udgave af Computerworld haglet ned over Helge Sander for selv at tage tøjlerne i arbejdet med it-sikkerhed.

Ud over ministeriets egen indsats på it-sikkerhedsområdet skal et årligt sikkerhedsprojekt til 500.000 kroner fremover gennemføres af Teknologirådet efter godkendelse i ministeriet.

Modellen har givet anledning til kritik fra Socialdemokraterne, Det Radikale Venstre, Enhedslisten og Dansk Folkeparti.

Enhedslistens Per Clausen har blandt andet spurgt Helge Sander, om ministeren selv mener, at der er behov for et organ, der uafhængigt af politiske og kommercielle interesser kan vurdere og analysere den danske it-sikkerhed.

Af Helge Sanders svar til Per Clausen fremgår det, at ministeren mener, at der allerede er sikret uafhængighed ved at placerer en del af opgaven inden for it-sikkerhed i Teknologirådet.

Teknologirådet leverer på andre områder allerede uafhængig rådgivning til eksempelvis Folketingets politikere.

Helge Sander forholder sig imidlertid ikke til, at Teknologirådets nye opgaver inden for it-sikkerhed skal udføres efter godkendelse fra Videnskabsministeriet.

Videnskabsminister Helge Sander fremhæver, at der i ministeriet vil blive oprettet et it-sikkerhedspanel med repræsentation af it-eksperter fra det offentlige samt forbruger- og brancheorganisationer.

It-sikkerhedspanelet skal ifølge ministeren rådgive ministeriet om væsentlige nationale såvel som internationale it-sikkerhedsspørgsmål.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S