IBM lover bedre XML-håndtering i ny DB2

IBM har åbnet for betatesten af den næste version af databasen DB2, som vil indeholde bedre understøttelse af data lagret i XML-format.

IBM har sendt den kommende version af selskabets database-flagskib DB2 i betatest. Den nye version vil indeholde markedets bedste håndtering af data i XML-format, hævder IBM.

Den kommende version, som indtil videre lever under kodenavnet "Viper", skal være klar omkring sommeren 2006.

Viper vil indeholde en forbedret understøttelse af ikke-strukturerede data som eksempelvis multimediefiler, Excel-regneark og Word-dokumenter ved hjælp af XML.

Det skal ske med understøttelse af både SQL til de relationelle data og sproget XQuery til XML.

Dermed vil IBM forsøge at indhente det forspring, som Oracle har fået ved tidligt at satse på understøttelse af søgning og analyse af data i XML.

- XML har fået fart på, og der er en meget voksende efterspørgsel, siger analytiker Noel Yuhanna fra Forrester.

Han forudser, at IBM, Microsoft og Oracle vil forsøge at udkonkurrere hinanden på netop dette område.

Virksomheder lagrer stadig større datamængder i ustrukturerede formater og XML. Det betyder dog ikke, at XML vil fortrænge SQL som hovedfokus for databaseleverandørerne, vurderer Noel Yuhanna.

For at få webudviklere til at få øje på DB2 vil IBM senere frigive en betaversion, som bliver leveret sammen med PHP-udviklingsværktøjet Zend Core for IBM.

http://www-306.ibm.com/software/data/db2/xml/

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job