IBM lover bedre XML-håndtering i ny DB2

IBM har åbnet for betatesten af den næste version af databasen DB2, som vil indeholde bedre understøttelse af data lagret i XML-format.

IBM har sendt den kommende version af selskabets database-flagskib DB2 i betatest. Den nye version vil indeholde markedets bedste håndtering af data i XML-format, hævder IBM.

Den kommende version, som indtil videre lever under kodenavnet "Viper", skal være klar omkring sommeren 2006.

Viper vil indeholde en forbedret understøttelse af ikke-strukturerede data som eksempelvis multimediefiler, Excel-regneark og Word-dokumenter ved hjælp af XML.

Det skal ske med understøttelse af både SQL til de relationelle data og sproget XQuery til XML.

Dermed vil IBM forsøge at indhente det forspring, som Oracle har fået ved tidligt at satse på understøttelse af søgning og analyse af data i XML.

- XML har fået fart på, og der er en meget voksende efterspørgsel, siger analytiker Noel Yuhanna fra Forrester.

Han forudser, at IBM, Microsoft og Oracle vil forsøge at udkonkurrere hinanden på netop dette område.

Virksomheder lagrer stadig større datamængder i ustrukturerede formater og XML. Det betyder dog ikke, at XML vil fortrænge SQL som hovedfokus for databaseleverandørerne, vurderer Noel Yuhanna.

For at få webudviklere til at få øje på DB2 vil IBM senere frigive en betaversion, som bliver leveret sammen med PHP-udviklingsværktøjet Zend Core for IBM.

http://www-306.ibm.com/software/data/db2/xml/

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension