Udløber af kritiseret it-projekt får 42 millioner

En udløber af det kritiserede it-projekt Det Digitale Nordjylland får 42 millioner kroner fra EU til et nyt projekt, der skal sætte fokus på e-demokrati.

Det stort anlagte og stærkt kritiserede it-projekt Det Digitale Nordjylland får nu med en EU-bevilling på 42 millioner kroner en udløber om e-demokrati.

Det nye projektet - Demonet - går ud på at koordinere den europæiske forskning om e-demokrati og sikre, at forskningen omsættes til praktisk viden hos offentlige myndigheder i hele EU.

Forkert kritik

I spidsen for projektet står Center for IT-Anvendelse, der er en videreførelse af projektet Det Digitale Nordjylland.

Projektet brugte mere end en halv milliard kroner på at gøre Nordjylland til et digital fyrtårn og blev i den officielle evalueringsrapport kritiseret skarpt for at bruge pengene forkert og ikke nå målsætningerne.

- Vi mener, at kritikken grundlæggende var forkert, og man kan sige, at det nye projekt jo netop er et spinoff af Det Digitale Nordjylland, siger projektleder Nanna Skovrup, Center for IT-Anvendelse.

Udbredelse af viden

Ifølge Nanna Skovrup er et af målene med at koordinere den europæiske forskning i e-demokrati, at forskernes viden i højere grad skal udbredes og omsættes til praksis.

Flere af projekterne under det Det Digitale Nordjylland er blevet kritiseret for, at de indhentede erfaringer ikke i særlig høj grad er blevet udbredt til andre offentlige projekter.

Det gælder eksempelvis de nordjyske erfaringer med elektroniske patientjournaler.

Noget tilsvarende vil imidlertid ikke blive tilfældet med det nye projekt, mener Nanna Skovrup.

- Med Det Digitale Nordjylland havde vi 89 forskellige projekter i gang på mange forskellige områder. Det nye projekt er fokuseret på et område, så det er nemmere at identificere, hvem det har interesse for, og hvordan vi skal udbrede vores viden, siger Nanna Skovrup.

Europæisk samarbejde

Det nye e-demokrati-projekt har deltagelse af flere end 20 europæiske forskningsinstitutioner og offentlige myndigheder.

Fra Danmark deltager blandt andet forskere fra Aalborg Universitet.

Målet med projektet er ifølge Nanna Skovrup at skabe et europæisk samarbejde om at udvikle brugen af informationsteknologi i de demokratiske processer.

- Vi skal koordinere den europæiske forskning om e-demokrati på tværs af eksempelvis universiteter i Europa, og samtidig skal vi sikre en overførsel af viden fra forskningen til den praktiske verden, så forskningen kommer til anvendelse hos offentlige myndigheder i EU, siger Nanna Skovrup.

Projektet skydes officielt i gang ved årsskiftet og løber i fire år.

Udover de 42 millioner kroner fra EU's rammeprogram for forskning og udvikling er det håbet, at der fra forskellig side kan hentes yderligere bevillinger til konkrete projekter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse