Sony udvider samarbejde om OLED-displays

Sony og det japanske olieselskab Idemitsu Kosan indgår nu et formelt samarbejde om udvikling af organiske materialer til produktion af de såkaldte OLED-skærme.

Den japanske elektronikproducent Sony har indgået en aftale med det japanske olieselskab Idemitsu Kosan om fælles udvikling af materialer til OLED-displays.

Aftalen indebærer blandt andet en udveksling af licenser på de to selskabers respektive patenter på OLED-teknologier.

I første omgang skal aftalen om fælles forskning løbe over de næste fem år, hvor OLED i mellemtiden skulle blive modent til masseproduktion af større skærme.

De massefremstillede OLED-displays bruges i dag primært i digitalkameraer, lommecomputere og mobiltelefoner. Det største kommercielt fremstillede OLED-display fra Sony er blot 3,8 tommer og bruges i selskabets lommecomputere.

OLED ventes at kunne afløse LCD-teknologien, hvis teknologien kan gøres tilstrækkelig billig i massefremstilling af større paneler.

OLED står for Organic Light Emitting Diode og består af et organisk materiale, som lyser op, når der sendes strøm gennem det.

Samarbejdet mellem Sony og Idemitsu vil blandt andet indebære forskning i udvikling af disse organiske materialer.

I forhold til LCD behøver en OLED-skærm ikke en lyskilde bag krystallerne til at oplyse skærmen. Derfor kan OLED-skærme potentielt gøres tyndere og mindre energikrævende.

Sony har hidtil ikke formået at fremstille et OLED-display større end 13 tommer.

Selskabet er dog langt fra alene i jagten på at finde en billig og pålidelig fremstillingsmetode for større OLED-skærme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse