Netekspert skraber indhold og scorer kroner

Hjemmesiden 21winners.dk skraber indhold fra danske web-sider og bruger det bagefter til at score tusinder af kroner på Google-annoncer. Eksperten Mikkel DeMib Svendsen kritiseres for at spamme søgemaskiner.

En samling websteder under navnet 21winners.dk vækker harme hos konkurrenterne i den danske branche for søgemaskineoptimering.

21winners.dk er opdelt i undersider som "Mobiltelefoner", "Flybilletter" og "Viagra", hvor indhold skrabet fra andre hjemmesider bruges til at lede folk videre til indbringende Google-annoncer.

Siden ejes via et par underselskaber af weboptimerings-selskabet Red Zone Global, som er stiftet af Mikkel deMib Svendsen.

Kritiserer fremgangsmåden

Hos selskabet Trafikoptimering falder det teknisk chef Jesper B. Jensen for brystet, at man ved søgninger på Google på eksempelvis "BRF lånetilbud" får tilbudt sider under 21winners.dk, der reklamerer for en masse andre typer lånetilbud på sparsomt udsmykkede websider, som udelukkende indeholder tekstlinks.

Informationerne på siderne er tilsyneladende automatisk genereret fra tekstbidder på de oprindelige sider.

- Det er uheldigt, at Mikkel deMib selv misbruger andre firmanavne for at tjene stort på Googles returkommission, når han selv flere gange har udtalt sig kritisk omkring søgemaskineoptimering og snyd med Google-klik, siger Jesper B. Jensen.

Reklamerer for egne sider

Han mener samtidig, at Mikkel deMib Svendsen bruger ufine metoder, når han omtaler 21winners.dk og andre sider, der har overladt annonceringen til Red Zone Global, i en blog om webmarkedsføring.

Omtale i weblogs er nemlig en kendt måde at give bedre placeringer i Google-systemet.

Steven Snedker fra selskabet Vertikal.dk, som rådgiver om nettet, er lige så kategorisk i sin karakteristik af websteder som 21winners.dk, uden at han dog forholder sig til om der finder et misbrug af firmanavne sted.

Men der er tale om forurening af internet, mener han.

- 21winners er søgemaskinespam, og søgemaskinespammere er pak, der hverken tjener samfundet eller brugerne, siger han.

Tager kritikken afslappet

Hos Red Zone Global tager Mikkel deMib Svendsen kritikken helt afslappet.

- Man kan diskutere kvaliteten af det, jeg laver, men det er ikke ulovligt, siger han.

Han synes, at et udtryk som "søgemaskinespam" er udtryk for en moraliserende holdning.

I stedet må man forholde sig til, hvad der virker for annoncørerne – og det gør mere tyndbenede sider som 21winners.dk ifølge målinger, siger han.

- Jo dårligere de annoncebærerende sider var, jo højere var konverteringerne, og det er jo et interessant paradoks. Jeg vil jeg æde min hat på, at jeg tjener langt mere på et tyndbenet site med lidt information, end I gør på Computerworld, siger Mikkel DeMib Svendsen.

Google bærer selv ansvaret

Han mener, at det er helt ulogisk at kritisere markedsføringsfolk for at lave markedsføring, der virker – lige som man må klandre chefredaktøren og ikke dygtige pr-folk, der lykkes med at få pressemeddelelser trykt i avisen uden kritisk journalistisk bearbejdning.

Mikkel deMib Svendsen mener, at folk, som er utilfredse med, at sider som 21winners.dk får gode resultater i Google, må klage til Google selv.

Han erkender dog blankt, at det meget sjældent lykkes at få noget respons på den slags henvendelser til søge-giganten.

Mikkel deMib Svendsen henviser også til Google på spørgsmålet om, præcis hvilken indtjening sider som 21winners.dk kan generere for ejerne.

Det fremgår nemlig af aftalerne med Adsense, at man ikke må diskutere sin omsætning, forklarer han.

Link til Mikkel deMib Svendsens weblog med omtale af reklamesider: http://demib.blogspot.com/

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job