TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Oracle sænker prisen for flerkerne-processorer

Oracle har ændret den formel, som selskabet udregner licenspriser for flerkerne-processorer efter. Det betyder et prisfald for Intel, AMD og Suns nyeste processorer.

Softwarefirmaet Oracle har valgt at sænke priserne for licenser til at køre selskabets software på servere med flerkerne-processorer.

- Når teknologien har udviklet sig, så har vi tilpasset vores prismodel. På samme måde som skiftet fra mainframes krævede en ny licensmålstok, så repræsenterer udviklingen inden for flerkerne-processorer et tilsvarende skift, udtaler Jaqueline Woods, chef for Oracles pris- og licensstrategi, ifølge en pressemeddelelse.

Oracle har hidtil haft en formel, hvor antallet af processorkerner skulle ganges med 0,75 og rundes op for at udregne licensprisen for flerkerne-systemer.

Andre softwarefirmaer som Microsoft har i stedet valgt at udregne licensprisen per chip eller sokkel.

Oracles nye formel bringer da reelt også Oracles prissætning mere i tråd med eksempelvis Microsofts på de processorer, hvor de to firmaer konkurrerer.

Processorer fra Intel og AMD skal man således fremover gange med 0,50, mens alle øvrige flerkerne-processorer fortsat skal ganges med 0,75.

Den eneste undtagelse er dog Suns nyeste Ultra Sparc T1, også kaldet Niagara, hvor antallet af kerner blot skal ganges med 0,25.

T1 vil blive leveret i versioner med helt op til otte kerner, hvor AMD og Intel er begrænset til to og senere fire inden for den nærmeste tidshorisont.

Oracle understreger dog samtidig, at licenser per processor blot er én mulighed for prisfastsættelse. Andre alternativer kan være baseret på antal brugere eller for en fastsat tidsperiode.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere