SKAT har afvist e-mail fra borgerne

Skatteyderne har på deres forskudsopgørelser for 2006 fået oplyst en nedlagt e-mailadresse til den nye enhed Skat. En fodfejl, siger it-chefen. For dårligt, siger it-politiker, der vil have skatteministeren på banen.

Den fælles skatteenhed Skat har givet et ukendt antal skatteydere - sandsynligvis tusinder - den kolde skulder ved automatisk at returnere e-mail sendt til hovedadressen for det nu tidligere ToldSkat.

Afvisningerne er sket på trods af, at Skat på op mod 4,5 millioner forskudsopgørelser for 2006 har oplyst netop den adresse, som borgernes e-mailkontakt til myndigheden.

Heller ikke e-mail til tidligere kommunale skattemedarbejdere er med sikkerhed nået frem, fordi deres adresser ikke er flyttet med til den nye skatteenhed Skat.

Mere kaos

Borgernes tilnærmelser på adressen toldskat@toldskat.dk blev afvist, efter Skat blev en realitet 1. november som en fusion af de kommunale skatteforvaltninger og ToldSkat.

- Det er endnu et eksempel på, at man ikke har haft styr på tingene, da man gik i luften med den nye skatteenhed. Man må formode, at kaosset efterhånden har været skyld i, at en større mængde henvendelser fra borgerne reelt er gået tabt, siger it-ordfører for SF, Morten Homann.

Han henviser til, at den nye skatteenhed fra første dag har været plaget af telefon- og it-problemer som følge af manglende netværkskapacitet, der blandt andet har ramt en delvist IP-baseret telefoniløsning.

- Det er utilfredsstillende og virker uprofessionelt. Med e-mail-henvendelserne kunne man vel relativt nemt sikre sig, at de var blevet sendt videre til den rigtige adresse i stedet for tilbage i hovedet på borgerne, siger Morten Homann.

Netop den procedure har Skat da også efterfølgende sat i gang.

Problemerne løst

Morten Homann har nu via Folketingets skatteudvalg stillet spørgsmål til skatteminister Kristian Jensen (V) om sagen.

Hos Skat betegner direktør for it-services, Thomas Juhl, de afviste e-mail som en beklagelig fodfejl.

- Vi skulle under alle omstændigheder på et tidspunkt gøre borgerne opmærksom på, at vores adresse var ændret, men det er selvfølgelig ikke optimalt at gøre det, når vi lige har opfordret folk til at bruge den gamle adresse, siger han.

Thomas Juhl understreger, at de mange it-relaterede problemer i kølvandet på etableringen af Skat nu generelt er løst, og at driftssituationen samlet set betragtes som normal.

I startfasen for Skat har den nye fælles e-mailadresse skat@skat.dk imidlertid også givet skatteyderne problemer i en kortere periode.

Firewall spiser e-mail

Det skyldes ifølge Thomas Juhl, at en lidt for effektiv firewall i løbet af november reelt har ædt en række e-mail.

Skatteyderne kan også være løbet ind i problemer med at skabe e-mail-kontakt via tidligere e-mailadresser til skattemedarbejdere, der indtil november havde hjemme i de kommunale skatteforvaltninger.

Deres hidtidige mailadresser er som udgangspunkt ikke flyttet med til Skat, der siden november sidste år har samlet 10.000 medarbejdere fra det tidligere ToldSkat og de kommunale skatteenheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job