AMD-platform forbinder pc og digitalt tv

AMD vil ikke lade Intel komme alene til fadet og lancerer nu derfor sin nye multimedie-platform Live!, som skal konkurrere med Intels Viiv.

Chipproducenten AMD gør klar til at tage kampen op mod rivalen Intels enorme markedsføringsmaskine inden det for alvor går løs på verdens største messe for forbrugerelektronik CES 2006.

AMD vil på messen annoncere et samarbejde med chipproducenten STMicro, som producerer chip til digitale settop-bokse til kabel- og satellit-tv.

Sammen vil de præsentere AMD's nye platform "Live!", som er AMD's bud på pc'er bygget specielt til at understøtte underholdningsudstyret i dagligstuen.

Samarbejdet med STMicro skal styrke platformen ved at gøre det lettere at blande indhold fra pc-verdenen med indhold fra tv-udbyderne.

Platformen vil dels bestå af en række krav til hardwaren, som skal kunne understøtte de relevante multimedieapplikationer, og dels af krav til blandt andet softwaren, som gør det muligt at betjene pc'en med bagdelen plantet i sofaen.

AMD's Live! vil få benhård konkurrence fra Intel, som også vil bruge CES 2006 til at lancere sin Viiv-platform.

Intel er ikke længere tilfreds med blot at levere processorerne til de fleste moderne pc'er. Erfaringerne fra Centrino-platformen har givet chipgiganten blod på tanden til at kopiere konceptet til underholdnings-platformen Viiv.

Både Intel og AMD er imidlertid grønskollinger på markedet for forbrugerelektronik.

- Vi vil ikke forsøge at kannibalisere elektronikindustrien. Vi vil have dem til at udnytte pc'en. Intet firma kan gøre det på egen hånd, siger marketingdirektør Hal Speed fra AMD.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere