Adressedata ændres i tusindvis af it-systemer

Data i tusindvis af adressebaserede it-systemer i både det private og den offentlige sektor skal ændres i forbindelse med kommunalreformen. Tre styrelser er på vej med fælles offentlige adresse-webservices.

Kommunalreformen udløser behov for ændringer af data om danskernes adresser i tusindvis af it-systemer i både det private og den offentlige sektor.

Det har fået Erhvervs- og Byggestyrelsen og Kort & Matrikelstyrelsen til i samarbejde med IT- og Telestyrelsen at udvikle en prototype på web-services, der skal gøre det muligt for private og det offentlige at trække officielle adressedata.

De endelige værktøjer ventes at være klar i løbet af 2006, har specialkonsulent i Kort & Matrikelstyrelsen, Morten Lind, tidligere oplyst til Computerworld.

Offentlige komponenter

- Tanken har været at etablere nogle offentlige komponenter, som systemudviklere og it-udviklere kan bruge, når deres systemer skal have adgang til officielle adressedata, forklarede Morten Lind på det tidspunkt.

Kort & Matrikelstyrelsen har anslået, at kommunalreformen betyder, at op mod to tredjedele af landets adressekoder skal skiftes ud på grund af blandt andet ændringer i vej- og kommunekoder.

Det udløser blandt andet ændringer af data i de tilfælde, hvor veje krydser grænsen mellem kommuner, der skal lægges sammen.

Data i de centrale offentlige systemer ændres typisk centralt via CPR-registret og store aktører som KMD og CSC, men der skal også sikres opdaterede data i mange afledte systemer efter sammenlægningerne første januar næste år.

Her forventer de tre styrelser, at de nye tiltag kan komme til hjælp.

For at støtte kommunerne har Erhvervs- og Byggestyrelsen sammen med Kort & Matrikelstyrelsen endvidere udarbejdet en oversigt over ændringsbehovene for de enkelte kommuner.

Relevante link

Udviklingen af offentlige adresse-webservices
http://aws.oio.dk

Information om det danske adressesystem
www.adresse-info.dk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S