CA køber flaskehals-software for 2,4 mia.

Softwarekæmpen CA betaler 2,4 milliarder kroner for firmaet Wily Technologies, der udvikler software, som blandt andet kan finde flaskehalse blandt applikationer.

Softwarefirmaet CA, tidligere kendt som Computer Associates, køber nu firmaet Wily Technology, som udvikler software til overvågning af applikationer.

Wilys software kan blandt andet anvendes til at udpege flaskehalse blandt applikationerne.

CA har ifølge selskabets ledelse ikke selv været gode nok til at fokusere på det område, når det gælder om at se problemerne fra applikationsstyringens synspunkt.

- CA har nogle tilbud, men ikke den dybde og bredde, kunderne kræver. Så derfor gik på jagt efter at finde den bedste spiller på det marked, siger administrerende direktør John Swainson fra CA.

CA vil endnu ikke offentliggøre, hvordan Wilys produkter vil blive parret med CA's egne.

Hvis opkøbet godkendes af de relevante myndigheder, vil Wily komme under vingerne af CA's Enterprise Systems Management-forretning.

- Der er kun et meget lille overlap mellem CA og Wilys kompetencer, siger Al Nugent, chef for Enterprise Systems Management hos CA.

Derfor forventer ledelsen at kunne beholde de fleste af Wilys 260 ansatte.

CA betaler knap 2,4 milliarder kroner kontant for Wily, der ikke er børsnoteret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS