Columbus køber amerikansk software-udvikler

Danske Columbus IT Partner har købt den amerikanske software-virksomhed VerticalSoft, der udvikler Navision-løsninger til fødevare- og kemibranchen.

Columbus IT Partner har mandag overtaget 100 procent af den amerikanske virksomhed VerticalSoft, der udvikler software til fødevare- og kemibranchen.

Overtagelsen af VerticalSoft ses af Columbus som et skridt på vejen mod at kunne levere skræddersyede brancheløsninger til virksomheder i hele verden, fremgår det af en pressemeddelelse.

Købesummen udgør 12,7 millioner kroner samt en et-årig earn out-periode med en maksimalbetaling på 22,8 millioner kroner.

Samtlige betalinger afregnes med aktier i Columbus IT Partner A/S.

VerticalSoft arbejder med softwareudvikling til Microsoft Navision.

Virksomheden har hidtil udviklet og markedsført løsninger, der håndterer sporbarhed, ferskvarer, holdbarhed, opbevaring og ingrediensstyring i fødevare- og kemiproduktion.

- Overtagelsen af VerticalSoft får både betydning for vores mange eksisterende kunder, og for de markeder Microsoft og Columbus i fremtiden skal indtage, udtaler koncernchef Michael Gaardboe.

VerticalSoft omsatte i 2005 for cirka 25 millioner kroner. Selskabet er stiftet i 2000 og beskæftiger i dag 30 medarbejdere.

Columbus IT Partner overtager alle rettigheder til softwareløsninger, partnerkanaler og kundebase fra VerticalSoft.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job