Netcompany udfordrer med kommunal ESDH

It-leverandøren Netcompany vil indtage det kommunale marked for elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH). Den første kommune-aftale er på plads, oplyser partner i Netcompany André Rogaczewski.

It-virksomheden Netcompany vil indtage det kommunale marked for elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) med en løsning, der det seneste halvandet år har givet selskabet en tocifret millionomsætning i den private sektor.

Partner og salgsdirektør i Netcompany, André Rogaczewski, oplyser, at den første aftale med en større kommune er på plads.

Han ønsker dog endnu ikke at løfte sløret for hvilken kommune, der er tale om.

Simpelt system

I øjeblikket arbejder Netcompany med at tilpasse selskabets ESDH-løsning, så den lever op til de krav, der stilles til kommuners registrering af borgere og arkivering af sager.

- De eksisterende ESDH-systemer på det kommunale marked er typisk meget komplekse og besværlige at bruge, fordi de langt hen ad vejen er konstrueret som en elektronisk udgave af et traditionelt arkivskab, siger André Rogaczewski.

- Vi kan konstatere en stor interesse blandt kommunerne for mere enkle løsninger, og det kan vi levere, siger han.

Netcompanys ESDH-system benyttes blandt andet i det private og af organisationer som fagforeningen 3F og den halvoffentlige institution Storebælt A/S.

Udover kommuner vil Netcompany nu tilpasse ESDH-systemet til statslige institutioner.

Baseret på Microsoft

Netcompanys løsning er udviklet oven på Microsofts kontorpakke Office og Microsofts sharepoint-teknologi, der gør det muligt at dele dokumenter mellem flere medarbejdere.

- Vores løsning forudsætter, at du allerede er en god Microsoft-kunde, men det er et krav, som langt de fleste kommuner uden de store problemer kan leve op til, siger André Rogaczewski.

Han mener, at selskabets løsning ikke vil have større problemer med at blive integreret med KMD's kommunale fagsystemer end ESDH-løsninger fra andre leverandører.

Ingen FESD

Netcompanys løsning følger ikke de såkaldte FESD-standarder for ESDH-løsninger, som blandt andet anbefales af Kommunernes Landsforening.

- Det er selvfølgelig fornuftigt at følge gængse standarder, når der skal udveksles informationer med andre. Men kommunernes primære fokus bør være, at de får et system, der er nemt og effektivt at bruge internt, siger André Rogaczewski.

Han mener, at FESD-standarderne ikke nødvendigvis behøver at "inficere hele ESDH-systemet". Standarderne er først nødvendige, når der skal udveksles informationer med andre.

- Det er forholdsvis nemt at oversætte til forskellige standarder. Det vigtige er at vælge en løsning, der er simpel at bruge, siger André Rogaczewski.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job